Мілітарний проєкт «Сталевий фронт» Ріната Ахметова мобілізував всі зусилля, щоб допомогти українським Силам оборони бити ворога і звільняти українську землю від російської навали. За три роки повномасштабного вторгнення РФ фахівцями Метінвесту було створено чимало власних розробок для допомоги війську - це підземний шпиталь на глибині шести метрів, криївки для укриття наших військових, екрани для бронетехніки та багато іншого для допомоги нашим Героям.
Журналісти Апостроф TV побачили підземний шпиталь та криївки «Сталевого фронту», щоб розповісти про тих, хто рятує життя наших захисників.
На глибині шести метрів – повноцінний підземний шпиталь поблизу лінії фронту, оснащений необхідною технікою, операційними, а також стабілізаційними та реанімаційними відділеннями.
«Наразі це єдиний обʼєкт в Україні та, напевно, єдиний подібний об’єкт у світі, зважаючи на інтерес, який проявляють до нього партнери. Ми спроєктували його спільно з компанією Метінвест, використовуючи модульну систему забезпечення по типу тих, що використовують країни НАТО для розміщення своїх польових госпіталів», - розповів Роман Кузів, командир угруповання сил і засобів медичних сил «Схід».
Шпиталь складається з шести металевих бункерів, обладнаних системами вентиляції, водопостачанням та альтернативними джерелами енергії. За розрахунками, він здатний витримати обстріли з усіх видів артилерії та навіть удари КАБів, якщо вони не прицільні. Відтак працювати можна безперервно і безпечно.
«Наші медики можуть проводити найбільш критичні оперативні втручання за необхідності прямо там. Це дозволяє рятувати величезну кількість життів, оптимізувати певні оперативні втручання, мінімізувати кількість втрачених кінцівок. Адже одне з найбільших поранень у військових - це поранення кінцівок», - додав Кузів.
Підземний шпиталь обладнаний кардіомоніторами, кисневими концентраторами, апаратами ШВЛ - усі ці найнеобхідніші для порятунку життів військових передав «Сталевий Фронт» Ріната Ахметова. Він же і виготовив сталеву конструкцію підземного шпиталю, бо власне виробництво допомоги для ЗСУ є унікальним напрямом допомоги «Сталевого фронту».
Війна змушує ставати щораз вигадливішими, тож на фронт, як в давні героїчні часи, повернулися криївки. Це спеціальні мобільні укриття для українських захисників на передовій, які розраховані на відділення бійців - 8 осіб.
«У цьому командному пункті є шість спальних місць, місце під зберігання зброї, пічка, яка дає тепло, іповне освітлення. Цю криївку обладнано двома входами - є основний вхід і аварійний. Якщо основний вхід завалить в результаті обстрілу, бійці будуть мати змогу вибратися через резервний», - розповів операційний директор Групи Метінвест Олександр Мироненко.
На початок 2025 року «Сталевий Фронт» Ріната Ахметова виготовив і передав вже 600 таких криївок на передову. А також укриття для польових штабів, в яких можна встановити РЕБ, провести інтернет та налагодити комунікацію з військовими. Таке оснащення дає змогу протягом тривалого часу використовувати штаб і як укриття, і як місце для відпочинку та роботи особового складу.
«Фактично такий командний пункт відповідає рівню оперативно-тактичного угруповання. Він може повністю забезпечувати роботу з керування бойовими діями й розрахований на штабний підрозділ, що керує бойовими діями від бригади й вище. Тобто, це досить розгалужена мережа під землею, де працює командування і штаб, тож вони можуть звідти безпосередньо керувати бойовими діями, які відбуваються на передній лінії», - додав Мироненко.
Ще один винахід «Сталевого фронту» - захисні екрани для бронетехніки. На перший погляд, це звичайні металеві сітки, але насправді це новий рівень захисту для бойових машин.
«Кожен наш виїзд супроводжується влучанням ворожих FPV-дронів, також нерідко влучають і ворожі «Ланцети». Саме цей захист прикриває наш екіпаж та машину від ворожих ударів. Тобто, якби не цей, скажімо, «мангал», то наші танки були б більш пошкодженими, а ми б зазнавали більших втрат», - розповів заступник командира танкового батальйону 47-ї ОМБр з позивним «Кордон».
Захисні екрани накривають башту й моторний відсік, створюючи ефективну перешкоду для ворожих дронів. Такий захист ставлять також на колісну та гусеничну бронетехніку.
«Як показує практика, воно рятує життя екіпажу. Буквально позавчора у нас був випадок, коли прилетів ворожий «Ланцет», а завдяки цьому «мангалу» весь екіпаж залишився живий, знесло тільки саму конструкцію», - додав «Кордон».
Компанія Метінвест у рамках «Сталевого фронту» вже освоїла виробництво захисних екранів, спеціально адаптованих для таких танків, як Т-64 і Т-72, а також для американських M1 Abrams та БМП Bradley. Триває інтеграція цих екранів на модифікаціях Leopard 2.
А віднедавна і головний щит українського неба – комплекси Patriot та Iris-T – отримали додатковий захист. Інженери Метінвесту створили спеціальний броньований панцир для командного модуля систем ППО.
Три роки повномасштабного вторгнення РФ показали, що сучасна війна - це війна, в тому числі і технологій. Тож і тут ми повинні переважати. Передана бізнесами Ріната Ахметова допомога вже сягнула суми у 11,3 мільярда гривень