На кінець травня 2025 року за межами України через війну перебували понад 5,6 мільйона громадян.
Це суттєво більше, ніж вважають у Європейському Союзі, де офіційно зареєстровано 4,2 млн українців зі статусом тимчасового захисту, про це йдеться у свіжому дослідженні Національного банку України. Там уточнили, що оцінка не враховує громадян, які виїхали до Росії, але базується на аналізі фінансових операцій — транзакцій з українських платіжних карток, які активно використовуються за кордоном. Саме цей метод дозволив встановити точніший масштаб міграції, ніж традиційна реєстраційна статистика країн ЄС.
“Банківський сектор отримує достовірні дані про місце перебування та поведінку громадян за межами країни саме завдяки використанню українських карток”, – йдеться у звіті регулятора.
За інформацією ООН, найбільше українців зі статусом захисту перебувають у Німеччині — близько 1,2 млн осіб, у Польщі — 987 тис., у Чехії — 371 тис., в Іспанії — 236 тис. Також понад 100 тис. громадян зареєстровані у Румунії, Італії, Словаччині, Нідерландах та Ірландії.
На початку великої війни більшість мігрантів — 87% — становили жінки з дітьми, з них близько 70% мали вищу освіту. Проте останнім часом, за спостереженнями Центру економічної стратегії, зростає частка чоловіків і людей, які виїжджають не лише через бойові дії, а й задля пошуку роботи.
У 2024 році рівень працевлаштування українців у ЄС зріс до 64%, що на 9 п.п. більше, ніж роком раніше. При цьому, найменше українців працює у країнах із високими соцвиплатами, тоді як більшість зайняті на некваліфікованих позиціях.
Зростання зайнятості прямо впливає на структуру витрат. Середньомісячний обсяг операцій українськими картками у торговельній мережі країн ЄС скоротився з $550 млн у 2024 році до $485 млн у І кварталі 2025 року. Зниження пояснюється також валютними обмеженнями та зменшенням різниці між офіційним і готівковим курсом, що фактично припинило так званий “картковий туризм”.
Так, у Німеччині проживає п’ята частина українських мігрантів, але лише 10% всіх транзакцій припадає саме на цю країну. Для порівняння, у Польщі — близько 20% усіх витрат, в Іспанії — 8%.
Обсяг зняття готівки за кордоном лишається стабільним із липня 2023 року. Це пов’язано з дією заходів фінансового моніторингу та обмежень на обмін валют, що зменшили спекулятивну активність.
Читайте також в "Апострофі", як міністр оборони Сполучених Штатів Піт Гегсет одноосібно зупинив постачання військової допомоги Україні.