RU  UA  EN

Четвер, 2 травня
  • НБУ:USD 39.30
  • НБУ:EUR 41.95
НБУ:USD  39.30
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

2 травня

Всі новини

Археологи відкрили таємницю стародавнього малюнка, знайденого в печері: фото

Ізраїльські вчені виявили на старовинному надгробному камені, якому близько 14 тисяч років, зображення, схоже на фігурку людини.

Про результати дослідження повідомляє видання Haaretz.

Надгробний камінь виявили на півночі Ізраїлю на стародавньому натуфійскому кладовищі - в печері Ракефет на горі Кармель. Кілька років його ретельно вивчали в лабораторіях Інституту археології імені Зінмана при університеті Хайфи.

В історії людства натуфійці були першими, хто почав ховати померлих родичів на кладовищах. Для померлих викопували неглибокі могили, які зверху накривалися загадковими плитами.

Плита, яку вивчали вчені, прикривала поховання відразу кількох людей. При вивченні скелетів було визначено радивуглецеве датування останків - вони були поховані 14 000 років тому.

Сучасні технології допомогли відновити погано видимий неозброєним оком малюнок на надгробному камені, схожий на фігуру людини. Це може свідчити, що похоронні практики натуфійців були складнішими, ніж вважалося досі та, ймовірно, включали в себе бенкет і танці.

На думку вчених, на плиті могла бути зображена фігура танцюючого шамана, можливо, одягненого в шкуру якоїсь тварини. За іншою версією, на плиті може бути висічена ящірка - на це вказує, наприклад, зображення "хвоста".

Всього на давньому цвинтарі було виявлено понад 10 надгробних плит, які перенесли в печеру з іншого місця. Під ними спочивали останки 30 осіб різного віку - від немовлят до людей похилого віку.

Натуфійської період настав під час переходу палеолітичного суспільства від полювання і збирання до осілого землеробства - приблизно 15 000 років тому. Археологи вважають, що натуфійці витіснили невеликі групи кочівників і побудували села, в яких проживали цілий рік. Вони займалися сільським господарством, у них вже були одомашнені собаки.

Як повідомляв "Апостроф", на розкопках стародавнього шумерського міста Урук в іракському районі Гирсу археологи виявили сліди ритуальної споруди, присвяченої месопотамському богу війни Нінгірсу.