Під глибоким ґрунтом найбільшого гірського хребта Південної Австралії знаходяться скам’янілі рештки, які розкривають багату історію життя на Землі. Скам'янілості, знайдені в національному парку Нільпена Едіакара, зберігають ключовий момент в історії еволюції: вирішальний період, під час якого одноклітинні організми почали еволюціонувати в перших складних, видимих тварин на планеті. Саме тут вчені знайшли ранню морську тварину, яка допомагає відповісти на питання, як розвивалося життя на Землі.
Дослідження вчених опубліковано у вересневому номері Evolution & Development.
Команда професора геології Департаменту науки про Землю, океан і атмосферу Університету штату Флорида Скотта Еванса ідентифікували ранню морську тварину приблизно 555 мільйонів років тому. Quaestio simpsonorum — перша тварина, яка продемонструвала остаточну асиметрію ліворуч і справа, важливу ознаку еволюційного розвитку.
"Тварина трохи менша за розмір вашої долоні та має форму знака питання посередині тіла, який розрізняє ліву та праву сторону, — сказав Еванс. - Немає інших скам’янілостей того часу, які б так чітко демонстрували цей тип організації. Це особливо цікаво, оскільки це також одна з перших тварин, яка була здатна пересуватися самостійно".
Дослідники кажуть, що Quaestio поводився як маленький морський вакуум, споживаючи поживні речовини з мікроскопічних водоростей, бактерій та інших організмів, рухаючись морським дном. Колекція мікробів утворила органічний килимок, подібний до шару слизу, наповненого поживними речовинами на морському дні, який утворив особливу текстуру, що збереглася в скельних плитах парку. Дослідники виявили чіткі відбитки Quaestio разом із доказами його слідів — відомих як сліди скам’янілостей — у цій скам’янілій матовій текстурі.
Попри те, що команда проводила розкопки в цьому місці десятиліттями — у шарах скам’янілостей і кам’яних плитах розміром від нігтя до плити вагою в кілька сот фунтів — Quaestio було виявлено лише нещодавно на одному з найновіших місць розкопок у парку в спільними зусиллями з волонтерами Музею Південної Австралії.
Дослідницька група сподівається продовжити повторне дослідження місць на території парку площею майже 150 000 акрів.
Нагадаємо, у своєму новому дослідженні вчені дійшли висновку, що Homo sapiens зуміли пристосуватися до останнього льодовикового періоду - будували житло і підтримували вогонь.