Астрономи вперше змогли зафіксувати гігантську зірку, що «гикає». Рідкісна космічна подія відбувається лише з надзвичайно великими зірками, маса яких від 60 до 150 разів перевищує масу Сонця. Це відкриття дозволить вченим краще розуміти природу великих зірок та те, як вони сформували Всесвіт.
Про це пише Daily Mail.
У своєму дослідженні вчені задокументували процес під назвою пульсаційна нестабільність пар (PPI), під час якого масивні зірки утворюють дуже гарячі ядра, які швидко стискаються та розширюються в останні роки чи дні їхнього життя.
Щоразу, коли зірка пульсує, вона викидає матеріал оболонки з ядра зірки. Ці оболонки можуть стикатися одна з одною, створюючи інтенсивні спалахи світла.
Провідний автор доктор Шарлотта Ангус із Центру астрофізичних досліджень (ARC) Університету Квінс сказала, що зіткнення оболонок набагато слабкіше, ніж вибух наднової, тобто раніше не було можливо підтвердити цю теорію.
У грудні 2020 року вчені ідентифікували нову яскраву наднову під назвою SN2020acct. Однак вони були дуже здивовані, коли в тому ж районі галактики помітили нові спалахи світла.
«Це дуже незвично, оскільки наднові зазвичай не з’являються знову», - пояснила Ангус.
Команда вчених використовувала телескопи на Гаваях, у Чилі, Південній Африці та США, щоб відстежити наднову. Вони виявили, що коли вона з’явилася вперше, її світло виробляли оболонки матеріалу поблизу зірки.
Коли ж спалах з’явився вдруге, він розширювався набагато швидше, що вказувало на те, що ядро зірки вибухнуло, що означало кінець її життя.
Потім астрофізики використали моделювання, щоб підтвердити, що перший спалах був прикладом PPI. Вони сказали, що маса зірки приблизно в 150 разів перевищувала масу Сонця, і вона зазнала серії екстремальних імпульсів протягом останніх 50 днів перед вибухом.
Як повідомляв "Апостроф", китайський марсохід знайшов докази гігантського стародавнього океану на Марсі.