Супутники NASA помітили в Каспійському морі таємничий острів-"привид", який невдовзі повністю зник.
Про це повідомляє Daily Mail.
Цей шматок суші з'явився біля узбережжя Азербайджану після виверження грязьового вулкана на початку 2023 року. Але до кінця 2024 року він майже зник.
За даними Обсерваторії Землі NASA, острів сховався з поля зору, "як привид".
"Потужні виверження грязьового вулкана Кумані Банк кілька разів створювали подібні тимчасові острови з моменту його першого зареєстрованого виверження в 1861 році. Об’єкт під назвою Чигіль-Деніз розташований приблизно за 25 кілометрів від східного узбережжя Азербайджану",— пояснили вчені.
Супутники NASA Landsat 8 і 9 зробили зображення острова 18 листопада 2022 року, 14 лютого 2023 року та 25 грудня 2024 року. У листопаді 2022 року гребінь вулкана ще залишався під поверхнею моря, однак вже на лютневому зображенні острів з’явився з-під води і було видно шлейф осаду біля нього.
Супутники NASA Landsat 8 і 9 зробили зображення острова 18 листопада 2022 року (ліворуч), 14 лютого 2023 року (у центрі) та 25 грудня 2024 року (праворуч)
За даними вчених з Університету Аделаїди, додаткові супутникові знімки, зроблені між 30 січня та 4 лютого, зафіксували розмір острова приблизно у 400 метрів у поперечнику.
Та вже до кінця 2024 року острів зник, а над водою залишилася «значно зменшена» його частина вулкана.
Як пояснили в NASA, попередні вісім зареєстрованих вивержень вулкана відбувалися спалахоподібно і тривали менш як два дні, створюючи острови різного розміру та довговічності.
"Виверження у травні 1861 року призвело до появи острова діаметром лише 87 метрів і 3,5 метра над водою. Це утворення зникло на початку 1862 року. А вже у 1950 році найсильніше виверження призвело до утворення острова у 700 метрів у поперечнику та 6 метрів у висоту", — повідомили в NASA.
У листопаді гребінь вулкана залишався під поверхнею моря. Але в лютому острів з'явився, і шлейф осаду відійшов від нього
Більшість грязьових вулканів знаходяться в районах з активною тектонікою, причому Азербайджан відрізняється високою концентрацією.
"Геологи нарахували понад 300 вулканів у східному Азербайджані та на березі Каспійського моря, причому більшість із них трапляються на суші. Цей регіон знаходиться в зоні конвергенції, де стикаються Аравійська та Євразійська тектонічні плити", — повідомили в NASA.
За словами вчених, занепокоєння викликає те, що грязьові вулкани можуть бути небезпечними завдяки своїй здатності викидати велику кількість матеріалів — і навіть полум’я — протягом короткого періоду часу.
Нагадаємо, раніше вчені пояснили 9-денний дзвін в Гренландії, який до цього вважали НЛО.