RU  UA  EN

Субота, 22 лютого
  • НБУ:USD 41.25
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.25
Суспільство

Новини

22 лютого

21 лютого

Всі новини

Європейці стали білими лише 1,6 тисячі років тому - вчені спантеличили відкриттям

Фото: з відкритих джерел

Європейці не завжди виглядали так, як сьогодні - до 4 століття нашої ери більшість людей, що населяли континент, мали темну шкіру.

Про це йдеться у новому дослідженні науковців, опублікованому в журналі bioRxiv

Дослідники з Університету Феррари в Італії представили результати свого генетичного дослідження стародавніх популяцій Євразії, які показують, що світла шкіра стала поширеною в Європі лише в першому тисячолітті нашої ери. Протягом 96% історії європейців темна шкіра була нормою, і лише в четвертому-п’ятому столітті більше половини мали світлі тони шкіри, які сьогодні визнаються «європейськими». Це означає, що навіть за часів Римської імперії на континенті переважала темна шкіра.

У своєму повчальному дослідженні дослідники почали з аналізу генетичних матеріалів, взятих у двох популяцій: палеоліту з Росії та мезоліту зі Швеції. Потім вони порівняли дані з інформацією, отриманою з 348 стародавніх євразійських геномів з інших місць, зокрема, щоб відстежити зміни кольору очей, шкіри та волосся з часом, і те, що вони виявили, перевернуло деякі попередні припущення.

"Зрушення до світлішої пігментації виявилося майже лінійним у часі та місці та повільніше, ніж очікувалося, причому у половини людей темний або проміжний колір шкіри був навіть у мідному та залізному віках", — йдеться у статті bioRxiv.

Результати, перетворені на часову шкалу на основі чисел, відстежували еволюцію кольору шкіри європейців протягом майже 50 тисяч років, приблизно від 45 тисячі років тому до 1700 років тому.

Виходячи з цього новаторського генетичного аналізу, здається, що світлі тони шкіри вперше з’явилися в Європі приблизно 14 тисяч років тому (під час мезоліту) у Скандинавії. Але світла шкіра залишалася рідкістю протягом наступних 7 тисяч років або близько того. Протягом мідного та бронзового віків (5000–1000 рр. до н. е.) світла пігментація продовжувала збільшуватися, але темна шкіра все ще була поширенішою.

Однак існували деякі регіональні відмінності, оскільки зміна відбувалася швидше в Північній Європі. Загалом, майже всі європейці мали темну пігментацію протягом найдавнішого періоду (палеоліт, приблизно 45 тисяч – 13 тисяч років тому), лише один виняток демонстрував проміжний колір шкіри.

У палеоліті усі європейці мали темний колір обличчя, і ця ситуація залишалася майже такою ж до періоду неоліту, коли почалася сільськогосподарська революція.

У Британії епохи неоліту в 8 000 році до нашої ери 85% жителів були темношкірими, причому найбільша зміна відбулася з цього моменту до 3500 року до нашої ери, коли співвідношення було приблизно вдвічі. До кінця бронзового віку в 500 р. до н. е. з кожних чотирьох британців була одна людина зі світлою шкірою (як така, що асоціюється з сучасною епохою), одна — зі смаглявою шкірою і двоє — із середнім відтінком шкіри.

У Франції зміни відбулися швидше. Близько двох третин були темношкірими під час мезоліту, але до середини першого тисячоліття до нашої ери країна стала практично на 100 відсотків світлошкірою.

Як повідомляв "Апостроф", раніше вчені показали, як міг виглядати Ісус Христос насправді - всі відомі зображення не відповідають реальності.