RU  UA  EN

Неділя, 6 квітня
  • НБУ:USD 40.73
  • НБУ:EUR 44.85
НБУ:USD  40.73
Суспільство

Новини

5 квітня

4 квітня

Всі новини

Під футбольним полем у Відні знайшли братську могилу римських солдатів

Фото: Stadtarchäologie Wien

Під час планової реконструкції футбольного поля у Відні в жовтні будівельники натрапили на дивовижну знахідку: стародавню братську могилу, заповнену переплетеними скелетними останками десятків тіл. Це відкриття стало ще більш примітним, коли археологи датували тіла періодом Римської імперії.

Про це йдеться у пресрелізі Музею археології Відня Stadtarchäologie Wien.

Масове поховання, яке, ймовірно, стало результатом жорстокої сутички між римлянами та германськими племенами, вивчили експерти з Stadtarchäologie Wien у співпраці з приватною фірмою Novetus GmbH. Після місяців досліджень експерти з Віденського музею публічно оприлюднили свої висновки, пов’язуючи це місце з катастрофічним військовим конфліктом — першою відомою стародавньою битвою, коли-небудь зафіксованою в цьому регіоні.

Місце, де було виявлено братську могилу.Фото: Stadtarchäologie Wien

Братська могила, розташована у віденському районі Зіммерінг, містить підтверджені останки 129 осіб. Однак археологи вважають, що загальна кількість жертв перевищує 150 (багато кісток переплутано), що робить це відкриття безпрецедентним у Центральній Європі.

«У контексті римських військових дій немає аналогічних знахідок останків бійців, — визнала Мікаела Біндер, провідний археолог проєкту. — У Німеччині є величезні поля битв, де знайшли зброю. Але знайти мертвих — це унікально для всієї римської історії».

У стародавній Віндобоні - римському військовому форпості, який пізніше став сучасним Віднем, було багато римлян. Однак це масове поховання є надзвичайним, оскільки римська похоронна практика в цей період передбачала в основному кремацію.

«У Римській імперії існували суворі ритуали поховання, і чітких правил потрібно було дотримуватися навіть після смерті. Оскільки кремація була поширеною в європейських частинах Римської імперії приблизно в 100 році нашої ери, поховання тіл є абсолютним винятком. Тому знахідки римських скелетів цього періоду надзвичайно рідкісні", - зауважила Крістіна Адлер-Вельфль, керівник Департаменту археології Відня.

Попередній аналіз показує, що скелети належать виключно молодим чоловікам у віці від 20 до 30 років. Їхній середній зріст перевищує 1,7 метра, а останки демонструють міцне загальне здоров'я, з добре збереженими зубами та мінімальними ознаками захворювань. Однак насильницькі обставини їх смерті виділяються: вони отримали важкі рани, завдані зброєю - списами, кинджалами, мечами та арбалетними стрілами.

Розкопки на футбольному полі. Фото: Stadtarchäologie Wien

Хаотичне розташування останків свідчить про те, що це було не організоване поховання, а скоріше поспішне масове поховання після нищівного протистояння. Сам масштаб різанини передбачає переважну та стрімку атаку, яка змусила тих, хто вижив (або їхніх ворогів) швидко та хаотично знищити тіла в одному місці.

Археологи вважають дуже ймовірним, що ці чоловіки були солдатами, які загинули в бою, і ця теорія підтверджується наявністю військових артефактів. Серед предметів, знайдених під час розкопок, є кинджал, фрагменти лускоподібного обладунку, частини шолома, наконечники списів, цвяхи для військових черевиків.

Одним із ключових артефактів, який допомагає датувати це місце, є залізний кинджал. Хоча його оболонка піддалася корозії, сліди срібної філігранної інкрустації припускають, що він походить із середини першого до початку другого століття нашої ери - дизайн характерний для римської зброї того часу.

Римський залізний кинджал, знайдений під час розкопок, допоміг датувати це місце першим або другим століттям нашої ери. Фото: Stadtarchäologie Wien

Важливо, що ця могила є першим речовим доказом битви вздовж Дунайського лімесу - північного кордону Римської імперії. Досі відомості про конфлікти в цій області походили виключно з історичних текстів, які описують часті сутички між римськими легіонами та германськими племенами наприкінці першого століття нашої ери, особливо під час правління імператорів Доміціана (81-96 рр. н. е.) і Траяна (98-117 рр. н. е.).

Оскільки вчені продовжують аналізувати останки, ця братська могила обіцяє відкрити нову та захоплюючу інформацію про війну римської доби, пересування військ уздовж кордонів імперії та жорстокі конфлікти, які сформували ранню історію Відня.

Нагадаємо, раніше в Іспанії реставратори храму випадково натрапили на шедевр - унікальні фрески були сховані за шафою.