У Китаї чоловік помер від хантавірусу - смертельного захворювання, який переносять гризуни.
Детально про хвороби пише ресурс Marketwatch.
Хантавірус - це сімейство вірусів. На відміну від коронавірусу, він не передається від людини людині. Хантавіруси в Північній і Південній Америці відомі як хантавіруси "Нового Світу" і можуть викликати хантавірусний легеневий синдром (HPS) з такими симптомами, як втома, лихоманка і м'язові болі на ранніх стадіях, а потім кашель і задишка. Інші хантавіруси, відомі як хантавіруси "Старого Світу", найчастіше зустрічаються в Європі і Азії і можуть викликати геморагічну лихоманку з нирковим синдромом (HFRS), з такими симптомами, як сильні головні болі, болі в спині і животі, лихоманка, озноб, нудота і помутніння зору. Обидва захворювання вважаються рідкісними, але можуть бути смертельними.
Вірус на тепер вивчений слабо. Американський лікар Таня Елліот зазначає, що хвороба існує вже давно, "можливо, століття", і найбільш поширена в Китаї - від 16 до 100 тисяч випадків на рік.
Як лікують? Чи є вакцина?
Немає ніякого спеціального лікування, ліків або вакцини. Чим раніше інфіковані особи розпізнаються і потрапляють в реанімацію, тим краще. У інтенсивній терапії пацієнти інтубувані і отримують кисневу терапію. Пацієнти також можуть бути підключені до внутрішньовенних крапельниць і в крайніх випадках вимагають діалізу. Тому органи охорони здоров'я рекомендують: якщо ви були поруч з гризунами та у вас є симптоми лихоманки, сильних м'язових болів і задишки, негайно зверніться до лікаря.
Наскільки це небезпечно?
У HPS рівень смертності 38%. При захворюванні HFRS вмирає від 1 до 15% пацієнтів. Хоча у деяких пацієнтів час одужання становить кілька тижнів або місяців, багато хто повністю одужує без будь-яких ускладнень.
У США зареєстровано 728 випадків хантавірусу з 1993 по січень 2017 року. У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров'я провела моніторинг спалаху близько 100 випадків в Панамі і прийшла до висновку, що "не існує значного ризику міжнародного поширення".
Хто найбільше схильний до ризику захворіти?
Захворіти може будь-яка людина, незалежно від стану здоров'я, після контакту з гризунами, що переносять хантавірус. У США люди, що живуть в сільській місцевості, частіше стикалися з вірусом.
Як не заразитися або мінімізувати ризик?
Найкраще, що ви можете зробити, - це максимально уникати контактів з гризунами вдома, на роботі або за містом. У хаті, квартири, гаражі або на дачі закрийте всі діри або щілини, які можуть пропустити гризунів. Розставте пастки. Запечатайте і приберіть з легкодоступних місць їжу. Санітарія є ключовим моментом в профілактиці хантавірусу.
Дуже важливо вжити заходів обережності, перш ніж прибирати приміщення, яке може виявитися місцем зараження гризунами. По-перше, провітріть його, відкривши двері і вікна не менше ніж на 30 хвилин. Переконайтеся, що ви носите гумові, латексні або вінілові рукавички. Не піднімайте пил, підмітаючи або пилососячи: спочатку обприскайте область можливого зараження дезинфікуючим засобом або сумішшю відбілювача і води, і дайте йому вбратися протягом п'яти хвилин. Використовуйте паперовий рушник, щоб зібрати сечу і кал гризунів і утилізувати їх. Нарешті, продезінфікуйте предмети, які могли бути забруднені гризунами або їх сечею і калом.