На початку повномасштабного вторгнення в Україну російські військові створили на території Білорусі, у місті Наровля, фільтраційний табір для полонених українців. Він став місцем незаконного утримання та тортур над українськими військовополоненими та цивільними – зокрема дітьми.
Про це йдеться журналістському розслідуванні Belarusian Investigative Center, проведеному спільно з українськими журналістами.
Табір розташований на південному заході Білорусі, поблизу кордону з Україною. Це стратегічно важлива точка для РФ, оскільки вона розташована неподалік зони бойових дій. Табір є частиною військової інфраструктури, яку Росія розгорнула у Білорусі. Його створили на базі однієї з будівель, яка належала білоруському держпідприємству "Прип'ятський Альянс".
Локації у Наровлі, які займали російські військові на початку 2022 року
У таборі розташовані наметові містечка для розміщення військовослужбовців, а також спеціальні приміщення для зберігання техніки, зброї та боєприпасів. Крім того, у таборі є їдальня, медичні пункти та інші необхідні служби.
Правозахисники називають цей табір одним із найжорстокіших стосовно полонених. Затриманих допитували та били, а кадри за їх участю використовували у пропагандистських відео.
Мешканка Київської області Лариса Ягодинська розповіла, що у березні 2022 року туди вивезли двох її синів, один із яких на той момент ще не досяг вісімнадцятиріччя: "Сказали, що сини диверсанти, і забрали їх, вивезли до Чорнобиля. Там виявилося, що вони їх били, і вже, як потім [молодший син] Слава розповів, [що старшому], швидше за все, вони поламали навіть ребра, вони битою сильно його били”.
Юристка Юлія Полехіна вважає, що відповідальність за організацію табору має понести Олександр Лукашенко: "Ці фільтраційні табори не можуть створюватися без уповноважених державних осіб, які мають дати на це згоду. І коли людей б'ють, катують, не надають медичної допомоги – це військовий злочин. Це не може відбуватися без згоди влади ”.
Як повідомляв "Апостроф", білоруські компанії постачають західні мікросхеми для російського військово-промислового комплексу для виробництва дронів і ракет в обхід санкцій.