RU  UA  EN

Понеділок, 6 травня
  • НБУ:USD 39.25
  • НБУ:EUR 41.90
НБУ:USD  39.25

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Цифровий актив: новий фактор організації економічних відносин

новини компаній

Цифровий актив (ЦА) — це поняття, що увійшло в економіко-правовий лексикон, а в подальшому і до загального вжитку внаслідок популяризації використання технології блокчейн. Загальне визначення цифрових активів зачіпає лише окремі аспекти функціонування цього інформаційного продукту та не дає регуляторам можливості уніфікувати підходи до визначення його правової природи.

Різні підходи до визначення природи ЦА

Цифровий актив часто визначають як інформаційний ресурс, похідний від права на цінність і такий, що обертається у розподіленому реєстрі у вигляді унікального ідентифікатора. Уточнення поняття цінності призвело до формування двох найпоширеніших підходів до розуміння правової природи ЦА: цифрові активи розглядають або як засіб платежу, або як засіб обміну.

Сьогодні лише в Японії цифрові активи повністю легалізовані як платіжний засіб. В інших юрисдикціях ЦА можуть мати статус: аналогу грошей; біржового товару; власності; приватних грошей; фінансового інструменту; активу, операції з яким мають оподатковуватися.

Взявши до уваги актуальні тенденції, створювачі криптовалют і токенів блокчейну все частіше називають свої криптовалюти цифровими активами. Водночас підміна понять, що виникає, тільки вносить неясності та плутанину для нових учасників ринку.

Так, у США як цифрові активи розуміють усе, що існує у двійковому форматі та постачається з правом використання. Податкове управління США (IRS) оперує поняттям «криптовалюта» і вважає крипто цифровим виразом цінності, що використовується для обміну, обліку та зберігання вартості. На жаль, в Україні процес правового визначення статусу цифрових активів ще далекий від завершення. Спроби легалізації були і в 2017-му, і в 2018-му, але питання досі залишається у підвішеному стані.

Ініціативи щодо легалізації цифрових активів в Україні

На цей час на території нашої країни просування ініціатив щодо визначення правового статусу цифрових активів взяв на себе Науково-дослідний центр правових рішень у сфері застосування технологій розподіленого реєстру. Мета організації — просування цифрових активів на українському ринку та застосування їх у всіх сферах життя суспільства. Одним з інструментів реалізації поставлених завдань організація вважає розроблення та систематизацію термінології нормативно-правових документів, які регулюватимуть усі продукти, створені на базі платформ блокчейну.

Центром вже було проведено тематичний захід. У грудні 2019 в Києві Центр провів круглий стіл на тему "Стандарти інструментів блокчейн". Окрім наукових діячів і фахівців у сфері юриспруденції, активну участь у заході взяли і представники компанії Simcord.

Правове регулювання використання ЦА прискорить процес цифровізації та диверсифікації економіки України. Використання цифрових активів дозволить відкрити нові можливості для суб'єктів економічної діяльності, зекономити час у процесі транзакцій, а також стимулювати економічне зростання.

Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter