Важливість вітаміну Д для здоров’я
новини компаній
Після пандемії лікарська спільнота стала приділяти значну увагу вітаміну Д. Дослідження демонструють важливість високого рівня речовини для здоров’я в цілому у будь-якому віці. Приймати добавку можуть дорослі та діти, дозування призначає лікар. Особливо важливо стежити за рівнем вітаміну D в осінній та зимовий період.
Яку роль має вітамін у дитячому віці
Кальциферол – інша назва вітаміну Д – це поживна речовина, яка може вироблятись організмом самостійно або потрапляти разом з їжею, харчовими добавками. Головна функція вітаміну – сприяння нормальному засвоєнню фосфору та кальцію, елементів, без яких неможливе формування кісткової системи. Також Д3 чинить вплив на ЦНС, імунітет, пам’ять та когнітивні здібності, визначає стан м’язів та загальний рівень бадьорості.
Рахіт сьогодні залишається гострою проблемою у світовому масштабі. Стан розвивається в результаті нестачі кальцію – вона виникає на тлі низького рівня вітаміну Д. Для покращення стану краще вживати форму Д3 – вона дає результати на більш тривалий термін, аніж Д2. Також деякі експерти вважають Д3 максимально природним варіантом – речовина виробляється організмом самостійно, входить до складу різних продуктів та якісно засвоюється.
Чи можна отримувати достатню кількість речовини завдяки збалансованій дієті?
Вітаміну Д2 багато міститься в продуктах рослинного походження – наприклад, дріжджах та грибах (але дітям гриби можна давати дуже обережно). Д3 входить до складу жирної риби, печінки, яєць, молока та збагачених каш. Споживання цих продуктів частково задовольняє потребу організму у корисних речовинах. Якщо дефіцити значні, потрібно приймати добавки – вони покращать стан та відновлять здоров’я. З профілактичною метою достатньо буде скоригувати дієту та проводити достатню кількість часу на вулиці у сонячну погоду без використання засобів з СПФ.
Норма вітаміну Д для дітей на добу складає від 600 до 2000 МО та залежить від віку, маси тіла, діагностованих дефіцитів. Призначати курс з профілактичною або лікувальною метою має лікар. Вітамін Д3 «Олідетрим» від виробника «Польфарма» виготовляється на основі сафлорової олії, що покращує його засвоюваність, добре переноситься, підходить дітям з народження й дорослим. Форми випуску – капсули або олійний розчин.
Як визначити дефіцит
Основний та найбільш точний спосіб – це аналіз крові на вміст вітаміну Д. Також мають викликати занепокоєння наступні симптоми:
- втрата апетиту;
- порушення сну;
- печіння в горлі та роті;
- погіршення зору;
- стрімке зниження ваги;
- проблеми з кістками та суглобами, часті травми.
В дитячому віці дефіцит речовини значно збільшує ризики розвитку рахіту, призводить до порушень мінерального обміну, деформацій хребта, затримок у розвитку та зростанні. Дорослі на тлі нестачі вітаміну починають постійно хворіти, стикаються з когнітивними розладами, безсонням, хронічною втомою. Орієнтуватись на загальні симптоми є сенс тільки для первинної діагностики. Для точної оцінки стану здоров’я та призначення ефективного лікування потрібно буде зробити аналіз в лабораторії.
Хто належить до групи ризику
Користь вітаміну Д величезна для дітей та дорослих. У групі ризику в плані дефіцитів – люди, що не збалансовано харчуються, не п’ють вітаміни, мало часу проводять на сонці. Також низький рівень вітаміну Д часто діагностується у вегетаріанців та людей, що мають індивідуальну непереносимість лактози, запальні захворювання кишківника. Якщо у вас діагностовано ожиріння, дозування вітаміну Д лікар збільшить – бо речовина частково накопичується в жировій тканині.
Важливо! Матеріал має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи підставою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців