Ольга Харлан народилася 4 вересня 1990 року в місті Миколаєві і була у батьків другою дитиною. Вищу освіту Харлан здобула в Училищі фізкультури у рідному Миколаєві.
Ольга Харлан у соцмережах
Акаунт в Instagram
Кар'єра у спорті
Можна констатувати, що у фехтуванні Ольга виявилася випадково. Спершу батьки віддали її на бальні танці. Але тренування та бальні костюми коштували грошей, а батьки дівчинки не мали змоги все це оплачувати. Ольга мусила залишити танці.
Натомість 2001 року дівчинку відвели до секції фехтування на шаблях, де тренування проводилися безкоштовно. За спогадами самої спортсменки, цей вид спорту їй сподобався з першого тренування. Тренером був хрещений батько Ольги Анатолій Шпікаря.
Невдовзі Ольга почала показувати успіхи. У 2003 році юна фехтувальниця стала володаркою Кубка України.
Наступного року Ольга взяла участь у чемпіонаті Європи серед юніорів та змогла завоювати срібло.
Ольга Харлан. Фото: Facebook
2005 року українка посіла третє місце на юніорському чемпіонаті світу.
Норматив майстра спорту міжнародного класу Ольга Харлан виконала у 14 років.
2007 року українка стала чемпіонкою світу серед юніорів. Окрім того, у складі української збірної вона стала переможницею Кубка світу.
У 2008 році Харлан разом із Оленою Хомровою, Галиною Пундик та Ольгою Жовнір взяла участь в Олімпійських іграх у Пекіні.
Українки дійшли до фіналу та зустрілися там із господарками Олімпіади китаянками. У нелегкій боротьбі українська команда здобула перемогу з рахунком 45:44. Таким чином, Ольга у 17 років стала Олімпійською чемпіонкою.
Ольга Харлан визнана найкращою спортсменкою України 2008 року.
У 2009 році Харлан стала чемпіонкою Європи, перемігши у фіналі перемогла росіянку Катерину Дяченко. На тому ж турнірі у складі збірної Ольга знову була найкращою. У вирішальних поєдинках українки перемогли росіянок.
А ось на світовій першості того ж року Харлан у фіналі програла американці Маріель Загуніс натомість взяла золото у командних змаганнях.
Ольга Харлан визнана найкращою спортсменкою України 2009 року.
Наступного року українська фехтувальниця взяла три етапи Гран Прі та виборола друге місце ще на одному. У підсумку у світовому рейтингу вона піднялася на другий рядок.
У 2010 році Харлан в індивідуальній та командній першості чемпіонату світу стала срібною призеркою.
У 2011 році Харлан стала чемпіонкою Європи в особистій першості та срібною призеркою у командному.
На чемпіонаті світу того ж року в особистій першості Ольга виборола бронзу, а в командному знову срібло.
У тому ж році Ольга була найкращою на Універсіаді.
У 2012 році поодинці на чемпіонаті Європи Харлан відстояла титул найкращої шаблістки.
На Олімпіаді-2012 у Лондоні Харлан дійшла до півфіналу, де поступилася Софії Великої. Натомість у матчі за "бронзу" перемогла Маріель Загуніс.
Ольга Харлан із Валерієм Залужним. Фото: Facebook
У 2013 році в особистому турнірі Ольга стала чемпіонкою світу та Європи. Також золоту нагороду здобула у командному турнірі світової першості.
У тому ж році Харлан удруге перемогла на Універсіаді.
2014 року українська шаблістка знову була найкращою, як на турнірі Старого світу, так і на світовій першості.
Але після цього успіху золото чемпіонату світу Харлан змогла здобути лише у 2017 році. До цього вона лише у 2015 році була другою. А ось чемпіонат Європи їй підкорився лише 2019 року. У тому ж році вона перемогла і на чемпіонаті світу.
Крім того, у 2015 році вона стала найкращою на Європейських іграх.
На Олімпійських іграх у 2016 році українки у командній шаблі вибороли лише срібло. А в особистому турнірі Харлан стала третьою.
У 2020 році через пандемію коронавірусу більшість турнірів було перенесено або скасовано. У тому році Ольга встигла лише перемогти на етапі Кубка світу у Монреалі.
2021 року Харлан стала єдиною українкою, яка змогла відібратися на Олімпіаду. Однак у Токіо, будучи фавориткою змагань, Ольга "вилетіла" вже після першої битви, програвши китаянці Ян Хен'юй.
Після сенсаційної поразки українська шаблістка повідомила, що хоче морально відпочити та пожити трохи без шаблі.
У 2022 році на чемпіонаті Європи з фехтування в Анталії Харлан стала бронзовою призеркою у командній першості.
2 березня 2024 року Ольга Харлан здобула бронзову медаль на етапі Кубка світу з фехтування на шаблях.
Олімпіада-2024 у Парижі стала для Ольги Харлан п'ятою. І тут фехтувальниця виборола свою п'яту медаль. Цього разу в особистому заліку Ольга стала бронзовою призеркою.
"Ця медаль бронзова, але вона для мене золота. Тому що через що ми проходимо, через що проходить кожний українець, кожний спортсмен, який тут представляє нашу країну — це не передати просто. Це дуже важко. Я присвячую це всій Україні. Друзі, це вам я присвячую, нашим захисникам,захисницям. Я хочу присвятити це тим спортсменам, які, на жаль, не змогли сюди приїхати, тому що їх вбила Росія. Я присвячується їм", - заявила спортсменка після завоювання "бронзи".
Як писалося вище, Харлан має ще дві командні олімпійські медалі – золоту з Пекіна-2008 і срібну з Ріо-2016. Таким чином Ольга Харлан стала другою після Яни Клочкової українкою, в активі якої п'ять медалей Олімпійських ігор.
На Олімпіаді-2024 у Парижі Ользі вдалося здобути і шосту у своїй кар'єрі олімпійську медаль. На цей раз золоту. Команда українських фехтувальниць, як і на олімпійських іграх у Пекіні 2008 року, змогла стати кращою. У фінальному поєдинку українки перемогли збірну фехтувальниць з Південної Кореї. Таким чином, Ольга Харлан стала дворазовою олімпійською чемпіонкою.
Скандал з рукостисканням
27 липня 2023 року Ольга Харлан у першому раунді чемпіонату світу перемогла росіянку Ганну Смирнову, яка виступала у "нейтральному" статусі. Але українська спортсменка відмовилася тиснути руку суперниці, виставивши перед собою шаблю. Після цього вчинку Ольгу дискваліфікували через нібито "неспортивний жест".
"Ми зрозуміли, що країна, яка тероризує нашу державу, наших людей, наші сім'ї, також тероризує і спорт. Що сталося сьогодні - це те, як мало відбутися. Я не хотіла тиснути руку цій спортсменці і діяла своїм серцем", - заявила Харлан.
Ситуація викликала резонанс не лише в українських, а й у світових медіа, після чого дискваліфікацію було скасовано, а правило про рукостискання вирішили замінити на дистанційне привітання.
Політична діяльність
2010 року Ольга Харлан була обрана депутатом Миколаївської міської ради від Партії регіонів.
2012 року спортсменку включили до партійного списку Партії регіонів під № 194 на виборах до Верховної Ради України, але її номер виявився не прохідним.
Віктор Янукович вручає відзнаку Ользі Харлан. Фото: Facebook
У березні 2014 року, після Революції гідності, Харлан вийшла із фракції Партії регіонів у Миколаївській міськраді.
У 2014 році фехтувальник входила до списку Партії зелених України на місцевих виборах у Києві, але партія не подолала тривідсотковий бар'єр.
Харлан у телевізійних та культурних проектах
Після перемоги на Олімпійських іграх у Пекіні у 2008 році Ольга Харлан разом із подругами по команді взяли участь у фотосесії у чоловічий журнал «XXL».
Через 10 років у 2018 році Ольга знову була на обкладинці травневого випуску журналу «XXL», присвяченого новому поколінню.
Харлан брала участь у телепроектах "Вишка", "Танці із зірками", "Україна має талант".
У березні 2020 року шаблістка стала прототипом для ляльки Барбі. Лялька-фехтувальник увійшла до серії Role Models. Харлан стала першою українкою, яка потрапила до цієї серії.
"Подумати не могла, що колись сама стану лялькою Барбі. Шалено рада, що змогла мотивувати легендарний бренд Барбі для створення цієї красуні", - розповіла спортсменка .
Після початку повномасштабної війни Росії проти України Ольга Харлан вирішила продати ляльку "Барбі", створену за її прототипом, на аукціоні eBay.
Спортсменка зазначила, що ця лялька існує в єдиному екземплярі, а гроші від продажу підуть на реабілітаційну клініку BODRO, яка займається лікуванням та відновленням українських військовослужбовців, які повертаються із зони бойових дій.
У результаті лялька "Барбі"-Харлан була продана за 10 400 доларів.
У 2020 році журнал "Новий Час" включив Ольгу до топ-100 найуспішніших жінок України.
Нагороди
Орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня (7 вересня 2023 року).
Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (23 серпня 2021 року).
Орден княгині Ольги І ступеня (7 березня 2018 року).
Орден княгині Ольги ІІ ступеня (4 жовтня 2016 року).
Орден княгині Ольги ІІІ ступеня (4 березня 2016 року).
Орден "За заслуги" І ступеня (25 липня 2013 року).
Орден "За заслуги" ІІ ступеня (15 серпня 2012 року).
Орден "За заслуги" ІІІ ступеня (4 вересня 2008 року).
Сім'я
Батьки спортсменки були робітниками. Крім того, у молодості її батько Геннадій Харлан захоплювався вітрильним спортом.
З 2014 по 2018 рік Ольга була одружена з шаблістом Дмитром Бойком, призером чемпіонатів світу. Але цей шлюб розпався.
У 2019 році у Харлана з'явився бойфренд - італієць Луїджі Самеле. Він також шабліст, триразовий чемпіон континентальних першостей, а також призер кількох чемпіонатів світу та Олімпіади.
Ольга Харлан із бойфрендом на відпочинку. Фото: Facebook
Цитати:
Про спортсменів-росіян:
"Ми не можемо тиснути руку нашому ворогові. А маємо показувати всьому світу, що війна триває, і ці нейтральні спортсмени не повинні бути на міжнародній арені. І ми все робитимемо, щоб їх не було ні на Олімпіаді, ні на якихось світових змаганнях".
Про перемоги у спорті:
"Свої перемоги я присвячую сім'ї. Наприклад, золото чемпіонату світу у Будапешті-2013 я виграла для своєї бабусі".
"Ніколи не страждала на зоряну хворобу. Завжди намагаюся ставитися до людей зі щирістю і добром".