Лайм

3 міфи про користь імбиру, які часто виявляються перебільшеними

Користь і шкода імбиру для організму

Імбир - дуже корисний продукт, але далеко не всі його цілющі властивості є реальними. У цьому матеріалі ми розповімо рам, чим насправді корисний імбир. І чому його не варто вживати надто багато.

Почнемо з найбільш популярного міфу. Вважається, що імбир здатний лікувати простудні та вірусні захворювання. Ця інформація є неправдивою. Справа в тому, що в имбиру містяться вітаміни С, В1, В2, мінеральні речовини і різні кислоти. При регулярному вживанні, вони можуть допомогти зміцнити імунітет. Але при разовому прийомі ніякого ефекту не буде. Максимум, що станеться - гострота імбиру допоможе вам зігрітися і пропотіти.

Фото: pixabay.com

Також кажуть, що імбир корисний для травлення. Це теж не зовсім вірне твердження, адже деяким людям його взагалі не можна їсти. Імбир подразнює слизову шлунка і кишечника, тому людям з виразками, гастритом та іншими подібними проблемами його вживання протипоказано.

Фото: pixabay.com

Дівчата часто роблять імбирні маски від целюліту. Цей метод теж є шкідливим і не приносить результату. Шкіра розігрівається і з'являється набряк, тому може створитися враження, що рельєф став більш гладким. Але все повернеться до свого попереднього стану буквально на наступний день. До того ж, такі маски дуже небезпечні для судин. І можуть спровокувати або посилити варикоз та інші подібні проблеми.

Фото: pixabay.com

Найцікавіші новини тепер в Telegram! Підписуйтесь на канал theLime, щоб нічого не пропустити.

Читайте також

Геніальний лайфхак допоможе зібрати дрібні предмети за хвилину

Експерт з прибирання показала лайфхак зі шкарпеткою, який допоможе зібрати дрібні предмети з підлоги

Часниковий хліб, на запах якого прибіжать сусіди: простий рецепт до вечері

Фудблогерка розповіла, як приготувати ніжний і ароматний часниковий хліб з сиром і травами

Знамениті лимонні панкейки із газети New York Times - рецепт, який став легендою

Фудекспертка Світлана Левицька розповіла, як приготувати знамениті лимонні панкейки з рікотою за рецептом з газети New York Times