RU  UA  EN

Четвер, 20 червня
  • Лайм
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
26.15
Політика

Читайте нас у Telegram-каналі

Українські вибори в Росії: по кому вдарить жорстке рішення з голосуванням

Чому заборонили голосування за президента України у Росії

Чому заборонили голосування за президента України у Росії Фото: EPA/UPG

В останній день 2018 року Центрвиборчком зробив "подарунок" усім українцям, які проживають на території РФ: комісія прийняла постанову, згідно з яким 5 виборчих дільниць, розташованих в дипломатичних установах України на території РФ, повинні бути закриті. Що це: політична технологія чи обґрунтована необхідність, - розбирався "Апостроф".

Ініціатива закрити ділянки в Росії надійшла від українського МЗС. Аргументи, які навів Павло Клімкін, такі: по-перше, ділянки потрібно закрити з міркувань безпеки. "Нас турбує перш за все безпека українських громадян, які, не дивлячись на адміністративний та пропагандистський тиск, усе-таки зважаться стати членами виборчих комісій чи просто прийти на вибори. Ми не можемо гарантувати, що в день виборів не буде організовано небезпечних провокацій", - заявив глава МЗС.

Крім того, всі, хто прийде на вибори українського президента в РФ, за запевненням МЗС, можуть опинитися "під ковпаком ФСБ і ризикують найближчим часом стати жертвами репресій".

По-друге, є й юридичний мотив, мовляв РФ далека від демократичних норм міжнародного права, тобто не дозволить провести чесні вибори українського президента на своїй території. Правда, українські диппредставництва в РФ - це українська, а не російська територія, запевняють політики "Опозиційного блоку". Відповідно, дорікати Росію в тому, що вона вплине на хід президентських виборів, які повинні пройти в українських консульствах - претензія не за адресою.

Читайте: Все безкоштовно і долар по 8: в мережі показали ідеальну програму кандидата в президенти

Однак на думку дипломата Олександра Хари, неможливо розглядати правову сторону питання у відриві від системи безпеки українських виборчкомів в РФ.

"Звичайно, підготовка бюлетенів, списків виборців - відповідальність наших дипломатів в РФ, - пояснює "Апострофу" Хара. - Але наші консульські установи в РФ охороняє прикордонна служба. Вони захищають установи тільки в разі проникнення сторонніх осіб на територію диппредставництва, та й то, якщо це проникнення не носить серйозного характеру. Всі інші питання безпеки, згідно з міжнародним правом, покладаються на приймаючу сторону. Грубо кажучи, ФСБ РФ і МВС РФ - ті органи, які повинні забезпечити безпеку наших установ. Тобто ФСБ, яка відповідає за розвідувальну і диверсійну діяльність на території України, повинна захищати українські вибори".

Фото: GettyImage

У підсумку, дослухавшись до аргументів МЗС, ЦВК своєю постановою №274 закрила всі виборчі дільниці в РФ. Під скорочення потрапили всі п'ять виборчкомів: у Москві, Санкт-Петербурзі, Ростові, Єкатеринбургу та Новосибірську. Разом з тим, ЦВК запропонувала українцям в РФ альтернативу: або повернутися в Україну і проголосувати за місцем реєстрації, або виїхати в Казахстан, Грузію або Фінляндію, де при українських посольствах будуть розширені виборчі дільниці.

"Очевидно, що були якісь об'єктивні обставини, які МЗС виклав у зверненні до ЦВК, але, на жаль, саме звернення з фактами і аргументами недоступне громадськості", - сказала "Апострофу" координатор виборчих програм громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.

До речі, опозиціонери вже встигли закидати позовами столичні суди з вимогою не закривати ділянки в Росії. Коментуючи свій хрестовий похід в суди проти постанови ЦВК № 274, опозиціонери використовують обороти "мільйонів позбавили права голосу", "порушення Конституції", "влада не допустила до виборів мільйони українців" і подібну риторику.

Втім, за словами Клімкіна, особливої трагедії не станеться, адже з 2,5 мільйонів українців, які проживають в РФ, на попередніх президентських виборах в 2014 році в списки виборців було внесено трохи менше 50 тисяч чоловік. А реально на вибори прийшли всього 1134 людини. Відповідно, просто безглуздо дорікати владу в тому, що вона вирішила відрізати електорат того ж Олександра Вілкула або Юрія Бойка (адже очевидно, що голосувати за чинного президента українці в РФ навряд чи стануть).

Дійсно, 1134 українці з 2,5 мільйонів - крапля в морі, але! Політичні точки відліку 2014 і 2019 року - дві величезні різниці. П'ять років війни і тотальної пропаганди, ймовірно, мотивують набагато більшу кількість українців в РФ прийти на вибори, а не проігнорувати їх. І такий розклад вже точно не на користь влади, тому, від гріха подалі, українські вибори у Росії краще не проводити. І це вже чиста технологія, яка, за словами політтехнолога Ярослава Макітри, може дати і зворотний ефект.

Фото: УНІАН

"Сам факт закриття дільниць вже негативно впливає на владу, - каже "Апострофу" Макітра. - Для тих виборців, які виступають проти чинної влади, це може стати додатковим фактором голосувати проти кандидата від влади. Нібито їх позбавляють права голосу. На цьому вже грають конкуренти, і громадський негатив від закриття дільниць може навіть переважити позитив від того, що кілька тисяч людей в РФ проголосують не на користь влади".

Насправді, з "мільйонами" позбавлених права голосу "Опозиційний блок", звичайно, перегнув палицю. І справа тут не тільки в українських виборчкомах в РФ.

"Існує проблема голосування українців на закордонному виборчому окрузі, - додає Айвазовська. - У списки виборців потрапляють тільки ті громадяни, які перебувають офіційно на консульському обліку, а їх чисельність невелика, зокрема і в Росії. Кількість українців, що користуються своїм виборчим правом за кордоном, є мізерною. Наприклад, на президентських виборах 2010 року проголосували 45 тисяч громадян по всьому світу, а на виборах 2014 року трохи більше 70 тисяч. Зрозуміло, що ця кількість виборців ніяк не впливає на кінцевий результат голосування".

Але є й інша сторона технології - стимулювання так званого патріотичного електорату, якому така жорстка міра безумовно зайде.

"Це своєрідний сурогат розриву дипломатичних відносин з Росією, - додає "Апострофу" політолог Петро Олещук. - Адже все частіше звучать ініціативи про це розрив, його не відбувається, і замість нього пропонують своєрідний сурогат. Я думаю, що це політична технологія. Якщо справа тільки в безпеці, то одразу виникає питання: наскільки взагалі безпечно діяти на території РФ українським консульським службам?"

"Не зовсім зрозуміло, чому ми йдемо на такий крок, а не розриваємо дипломатичні відносини з РФ до припинення війни і деокупації всіх територій. До цього моменту нам абсолютно не потрібно мати політичне представництво в РФ", - резюмував Олександр Хара.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Зеленський проти депутатів: хто переможе у битві за дострокові вибори

Яке рішення ухвалить Конституційний суд у справі про розпуск Верховної Ради - в цьому питанні спробував розібратися Апостроф

Хто є хто на дострокових виборах: найдетальніша інформація про списки і партії

На проходження в Раду, під час дострокових виборів, претендують, як мінімум, вісім політичних партій - стали відомі списки та інші важливі подробиці

Я не здамся без бою: навіщо Вакарчук веде "Голос" в парламент

Для співака Святослава Вакарчука це вже не перший досвід виборів до Верховної Ради

Новости партнеров

Загрузка...