RU  UA  EN

Неділя, 5 січня
  • НБУ:USD 41.95
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.95
Політика

"Дуже багато залежатиме від того, кого призначать туди послом". Які перспективи України в Сирії

Андрій Сибіга та Ахмад аш-Шараа Фото: x.com/andrii_sybiha

Президент Володимир Зеленський у зверненні 2 січня повідомив, що Україна готується відновити дипломатичні відносини з Сирією. Україна закрила посольство в цій країні на знак протесту проти злочинів режиму Башара Асада у 2016-му. А в червні 2022 року, після того, як тамтешня влада визнала “незалежність” окупованих територій Донбасу, Київ розірвав з Дамаском дипвідносини. Яку користь для України можуть принести налагоджені відносини із Сирійською Арабською Республікою, яка доля російських військових баз у Близькосхідній державі — у матеріалі “Апострофа”.

Напередодні нового року міністр закордонних справ України Андрій Сибіга здійснив візит до Сирії, де зустрівся з лідером Ахмадом аш-Шараа, премʼєр-міністром Мохамедом Аль-Башіром і міністром закордонних справ Асаадом Хасаном аш-Шейбані. За інформацією нашого зовнішньополітичного відомства, Андрій Сибіга “привітав сирійський народ із перемогою Революції” і запросив відкрити нову сторінку у двосторонніх відносинах між країнами. “Ми готові та чекаємо на кроки сирійської сторони. Відновлення дипломатичної присутності дозволить наростити торгівлю, співпрацю в сферах науки та технологій, культури та освіти. Зокрема сьогодні я повідомив, що ми готові відновити навчання сирійських студентів в Україні”, — зазначив Сибіга.

Також повідомляється, що Україна робить перший продовольчий дипломатичний крок, а саме відправляє 500 тонн борошна в межах гуманітарної програми “Зерно з України” у співпраці з Всесвітньою продовольчою програмою ООН. Перспективи співпраці у цій сфері обговорили за участі міністра аграрної політики та продовольства Віталія Коваля, який був у складі української делегації.

Нова влада у Сирії тримається трохи більше місяця. Із заяв Ахмада аш-Шараа зрозуміло, що Дамаск не має наміру повністю розривати відносини з Росією, яка підтримувала злочинний режим Башара Асада. Новий лідер анонсував розпуск свого озброєного угрупування “Хаят Тахрір аш-Шам", яку в багатьох країнах вважають терористичною організацією. Він також пообіцяв провести вибори в країні протягом чотирьох років. Цей час, за його словами, потрібен, щоб створити нову конституцію та провести повноцінний перепис населення країни..

Заповнення порожнечі: яке значення візиту Сибіги в Сирію

За словами міністра закордонних справ, візит офіційної делегації України до Сирії важливо було здійснити швидко. “Поїздкою до Дамаска українська дипломатія вчергове здивувала світ і перехопила ініціативу. Швидкість тут має значення… Ми заповнюємо порожнечу, яка залишилася від росіян. І робимо це засобами дипломатії, гуманітарної підтримки, політичного діалогу. Росія роками надсилала до Сирії бомби, смерть, руйнування шкіл, лікарень та іншої цивільної інфраструктури. Україна надсилає борошно, підтримку для людей і відновлення нормального життя, пропозиції взаємовигідної співпраці”, - написав міністр Сибіга у соцмережі.

З огляду на заяви аль-Шараа, він планує бути при владі найближчі чотири роки, тому, безумовно, дуже добре, що відбулася офіційна зустріч між країнами, коментує “Апострофу” політолог Віталій Бала.

Візит був вчасний, доцільний і потрібний, - каже виданню директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. - Сирія важлива як країна, яка в майбутньому може стати для нас воротами на Близький Схід. Крім цього, зміна режиму скоріш за все призведе до того, що Сирія підтвердить територіальну цілісність України, не буде голосувати, як росіяни. В України з’являється більше можливостей організовувати взаємодію зі спеціальними службами теперішньої Сирії для протидії загрозам в Україні та регіоні”.

Що буде з базами РФ в Сирії

Хоч росіяни відвели із Сирії війська, проте мають намір залишитися на двох своїх основних військових базах. “Питання російських військових баз - росіяни дуже хочуть їх зберегти, - констатує Бала. - Важко уявити, чому сирійці можуть [дозволити] їх зберігати за росіянами, бо саме з цих баз завдавались авіаудари, зокрема, проти того регіону, де керував Ахмед аль-Шараа. Навіть самі росіяни хизувалися, що вони завдали 160 тис. авіаударів, загинуло більше 6 тис. дітей. Тому це аргумент. Сподіваюся, про це теж говорив Сибіга. Треба тиснути. Це важливо для Росії з точки зору логістики в Африку. Втрата тих баз вплине на ситуацію в Африці”.

Російська присутність у Сирії турбує і Європу. Вона також стала темою переговорів глави МЗС Німеччини Анналени Бербок й французького колеги Жана-Ноеля Барро з Ахмедом аш-Шараа. Європейські дипломати наполягають на залишенні росіянами цих баз. Утім, сирійська адміністрація поки не готова приймати таке рішення, зазначає Семиволос. “Причина в тому, що вони не мають ресурсів для радикального рішення, вони не хочуть зараз ні з ким сваритися, - міркує співрозмовник видання. - Заяви аш-Шараа, скоріше, спрямовані на те, щоб мінімізувати ризики, щоб, скажімо, наполеглива вимога позбавити Росію баз у цей період не призвела до інвестицій в опонентів і відповідно, продовження громадянської війни”.

Тобто сирійці намагаються тримати росіян у рамках так званого переговорного процесу, розраховуючи попередити антагонізм Кремля проти нового режиму.

Так чи так, Україні важливо розвивати офіційні контакти із Сирійською Арабською Республікою. “Дуже багато залежатиме від того, кого призначать туди послом, наскільки він буде професійним, чи знатиме він арабську мову і чи буде розумітися на цьому регіоні. Ми ж бачимо, що у нас призначають людей, які ніколи не працювали в системі МЗС. Всі, хто в темі, розуміє, що талановитий здібний посол потребує щонайменше рік для адаптації, щоб почати давати результат. Тому непідготовлених відправляти неправильно”, - зазначає Бала.

Сильні дипломатичні кадри мають допомогти нам налагодити перш за все військово-технічну співпрацю. “Очевидно, війна в Україні не закінчиться завтра. Протидія Росії залишається для нас ключовим завданням. З позицій Сирії набагато легше це робити, наприклад, за рахунок взаємодії з відповідними сирійськими службами”, - резюмував Семиволос.

Читайте також

Новини партнерів