RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Корупції в Україні більше немає? Як Гончарук прозвітував у Раді

Результати діяльності Кабміну Гончарука - погано чи дуже погано

Результати діяльності Кабміну Гончарука - погано чи дуже погано Фото: kmu.gov.ua/

Прем'єр-міністр Олексій Гончарук прозвітував перед Верховною Радою про роботу уряду в 2019 році. "Апостроф" ознайомився зі звітом і проаналізував його основні тези. Незважаючи на винятково позитивний настрій глави Кабміну, необхідно визнати, що оптимізм Гончарука не має під собою жодних підстав...

Як відомо, Кабінет міністрів на чолі з прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком офіційно почав працювати 29 серпня 2019 року. Через місяць уряд представив програму своєї діяльності, а 4 жовтня Верховна Рада її затвердила. У п'ятницю, 21 лютого, в сесійний зал парламенту прийшов Олексій Гончарук, щоб відзвітувати про її виконання. Не всієї, звичайно, - адже вона розрахована на п'ять років - а тільки за 2019 рік.

На всю цю процедуру очільнику уряду виділили "аж" 20 хвилин. А тому говорив він швидко, уникаючи довгих пауз. Цікаво, що під час презентації Гончарук обійшовся без графіків (хоча, як відомо, на підготовку і презентацію свого звіту, в якому цих графіків досить багато, Кабмін витратив 84 тисячі гривень, виплативши їх з державного бюджету приватному піар-агентству).

Зміни, що відбулися напередодні події в Нових Санжарах Полтавської області, де місцеві жителі не надто дружелюбно зустрічали евакуйованих з китайського Ухань співвітчизників, внесли корективи у виступ прем'єра, який не забув розповісти про те, як влада в ситуації, що склалася, робила все правильно, а організовані по всій країні протести проти коронавірусу, були провокаціями, які, за його словами, продовжаться. При цьому, прем'єр визнав, що комунікація не є сильною стороною його уряду, що, втім, було відомо і до цього.

Проте, схоже, інших висновків Гончарук з подій в Нових Санжарах не зробив. І це незважаючи на те, що коронавірусна епопея краще всяких презентацій і звітів продемонструвала реальний стан речей в системі вітчизняної охорони здоров'я.

Це не завадило Гончаруку хвалитися проведеним "аудитом країни". Його частиною, за словами прем'єр-міністра, стала і скандально відома оцінка чисельності населення, проведена в кінці минулого року під патронатом міністра Кабінету міністрів Дмитра Дубілета. Олексій Гончарук підкреслив, що ця оцінка в уряді ніколи не називалася повноцінним переписом. Що, втім, мало що змінює, оскільки методологія проведеного оцінювання викликала серйозну критику з боку демографів і соціологів.

Корупція, довіра, інвестиції

Але головна теза, озвучена прем'єром, стосувалася все ж таки інших речей. Так, Олексій Гончарук повідомив, що в Україні викорінили корупцію. Не всю, звичайно. Але на топ-рівні - точно. "Ще багато роботи на середньому рівні", - додав прем'єр. Досить дивно чути такі речі від людини, яка якраз і представляє той самий топ-рівень. Ні, це, боронь Боже, не звинувачення в корупції особисто Олексія Гончарука. Просто незрозуміло, як цей факт був встановлений? Тим більше, за чутками, діяльність всіляких "сірих" схем в країні збереглася. Їх організатори, мабуть, нічого не чули про "борця з корупцією" Гончарука...

З чуток, діяльність всіляких "сірих" схем в країні зберегласяФото: Getty images

Проте, відсутність корупції, вважає Гончарук, підвищує довіру до України з боку міжнародних партнерів. З цим, дійсно, не посперечаєшся. Але в чому проявляється ця довіра? У звіті про виконання програми уряду, який, нагадаємо, опублікований на сайті Кабміну, йдеться, що "маркером цього (довіри) є, зокрема, узгоджена програма з Міжнародним валютним фондом". Однак МВФ поки не називає навіть приблизних термінів запуску цієї програми, оскільки Україна досі не виконала низку узятих раніше на себе зобов'язань, зокрема, щодо недопущення повернення націоналізованого "ПриватБанку" колишнім власникам. Тут, як-то кажуть, рівень довіри просто "зашкалює". У зв'язку з цим, мабуть, прем'єр під час свого виступу нічого не сказав про співпрацю з МВФ. Зараз місія фонду працює в Києві, але далеко не факт, що за підсумками візиту з'явиться хоч якась конкретика.

А ще довіра до країни сприяє залученню іноземних інвестицій. Це теж правда. "Економіка недоінвестована" (і це, на жаль, правда), - поскаржився прем'єр. Раніше в уряді заявляли, що розраховують на 5 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в 2020 році. Але в 2019 році Україна отримала у вигляді ПІІ всього 2,5 мільярда доларів. Про яке "підвищення довіри" в такому випадку каже Гончарук - залишається невідомим...

Одним з найбільш ефективних способів залучення інвестицій є приватизація. Як повідомив з парламентської трибуни Олексій Гончарук, уряд передав до Фонду держмайна для подальшого продажу понад 500 об'єктів державної власності, а незабаром будуть передані ще близько 300 об'єктів. Програма великої приватизації передбачає, зокрема, продаж компанії "Центренерго", Одеського припортового заводу (ОПЗ), низки інших великих підприємств. Але в 2019 році план приватизації був виконаний всього на 3%. У цьому, безумовно, є велика "заслуга" колишнього уряду Гройсмана, але незрозуміло, що чотири місяці робив нинішній Кабінет міністрів. Адже в минулому році так і не було продано ПАТ "Центренерго", а епопея з приватизацією ОПЗ триває вже кілька років. Упевненості в тому, що в 2020 році бюджет отримає заплановані від приватизації 12 мільярдів гривень, немає.

Крім продажу майна також передбачена його концесія. Олексій Гончарук нагадав, що недавно в концесію були передані два морських порти - Херсонський морський торговельний порт і порт "Ольвія" в Миколаєві. За його словами, більше десятка об'єктів готуються до здачі в концесію найближчим часом. Однак, про що не сказав прем'єр-міністр, так це про те, що практично відразу після конкурсу судом концесія Херсонського порту була заблокована. Апеляційна інстанція пізніше скасувала блокування, але осад, як то кажуть, залишився. Чи варто говорити, що даний випадок напевно "сприятиме" покращенню інвестиційного клімату України та "посиленню довіри" інвесторів до нашої країни?

Судом була заблокована концесія Херсонського портуФото: Getty images

Підводячи підсумки економічних "успіхів" Кабміну, Олексій Гончарук зазначив, що в 2019 році ВВП зростав швидше, ніж у багатьох країнах Європи. Так, у другому і третьому кварталах зростання було на рівні 4%. Але тут є маленький нюанс, який робить заяву Гончарука відвертою брехнею: тоді, коли в Україні спостерігалося це саме зростання ВВП, біля керма був уряд Володимира Гройсмана. У четвертому ж кварталі, тобто, коли прем'єром був вже Гончарук, ВВП країни виріс всього на 1,5%, а в порівнянні з попереднім кварталом - на дуже скромні 0,1%.

Це - вже не кажучи про падіння промислового виробництва на 1,8%, яке прискорилося до кінця року, після зростання протягом попередніх трьох років.

Тактовно промовчимо

Тепер - про що глава уряду не сказав. Не згадав він, зокрема, "досягнення" митниці, яка провалила забезпечення надходжень до державної скарбниці, причому, якраз під кінець минулого року під чуйним керівництвом нової команди. При цьому Олексій Гончарук визнав, що в лютому Держмитниця також не виконає план по зборах, але це, за його словами, пов'язано зі зміцненням курсу гривні і низькими цінами на газ.

Також прем'єр-міністр не говорив про пенсії. Однак в опублікованому звіті про них інформація є. Так, за станом на 1 січня 2019 року, середня українська пенсія становила 2646 гривень, на 1 липня - 3006 гривень, на 1 січня 2020 року - 3083 гривні. Тобто виходить, що в першому півріччі минулого року середня пенсія зросла на 437 гривень, а в другому - всього на 77 гривень. Знову все лаври дістануться "папереднікам".

На додаток до цього можна зазначити, що напередодні звіту прем'єр-міністра в Раді перший заступник міністра соціальної політики Наталія Ненюченко заявила, що 82,7% українських пенсіонерів отримують пенсію нижче фактичного прожиткового мінімуму, який, як про це заявляли раніше в Кабміні, повинен бути не менше 4000 гривень.

Крім цього, нічого не став говорити Гончарук про зниження тарифів на комунальні послуги. Воно й зрозуміло. У звіті чорним по білому написано: "Вже в цьому сезоні вартість платіжок за опалення становить 30% в залежності від міста". Але, мабуть, документ був підготовлений до того, як стало відомо, що в лютому українці отримали квитанції, в яких фігурували суми, які істотно перевищують показники попереднього місяця.

Громаддя планів

А ось про плани глава уряду розповів. Чим викликав у багатьох експертів відомий жест, що іменується в народі, "рука-обличчя".

Зокрема, виявилося, що Кабмін націлений на скорочення частки "тіньової" економіки. Нагадаємо, згідно з результатами дослідження компанії Ernst & Young, в "тіні" перебуває 23,8% вітчизняного ВВП. Крім того, уряд поставив перед собою мету за п'ять років створити 1 мільйон нових робочих місць, 200 тисяч з яких - вже в цьому році. Наміри благі, але вони не в'яжуться з іншими ініціативами влади, наприклад, щодо введення грабіжницьких податків і кабального Трудового кодексу, які явно не сприятимуть виходу економіки з "тіні".

Крім того, Олексій Гончарук анонсував початок грандіозної програми будівництва та ремонту доріг. Нагадаємо, в рамках цього проекту на дорожнє господарство в 2020 році планують виділити рекордну суму в 85 мільярдів гривень. Однак, як писав "Апостроф", все це може перетворитися на великий пшик, оскільки в нинішніх реаліях дороги в нашій країні "живуть" не більше двох років.

Ну і, як вишенька на торті, уряд найближчим часом представить "стратегію розвитку". Похвально, що тут скажеш. Шкода тільки, що у Гончарука стратегічного бачення розвитку держави не було раніше. Може від цього і всі проблеми?..

Читайте також