Кілька днів тому в Росії сталася чергова НП в навчальному закладі. У Пермі 18-річний хлопець розстріляв студентів в одному з університетів - 6 загиблих, 19 поранених. Ці події так і могли б залишитися трагічними новинами з сусідньої країни, якби не одне "але". На початку вересня щось подібне сталося і в Україні: у Полтаві 19-річна Таїсія Петрова прийшла в місцеву школу і поранила з арбалета двох вчителів. Цей інцидент - сигнал про те, що схожі випадки можуть повторитися, але вже з більш важкими наслідками. Як в Україні уникнути дикої "моди" на масові розправи в навчальних закладах - з'ясовував "Апостроф".

Починаючи з 2016 року, в Росії відбулося щонайменше дев'ять інцидентів стрільби в навчальних закладах. Найбільш кривава НП сталася у травні цього року в Казані, коли 19-річний колишній учень школи Ільназ Галявієв застрелив з гладкоствольної рушниці дев'ять осіб.

Але і на території України вже відбувалися подібні трагедії. Так, в 2018 році у Керченському політехнічному коледжі 18-річний студент Владислав Росляков вбив 20 осіб і поранив ще 65. І, хоча Крим окупований Росією і за все, що там відбувається, несе відповідальність окупант, Росляков не взявся нізвідки, а був народжений і виріс в Україні, а значить відсторонитися від цієї трагедії неможливо.

Чому так відбувається?

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Вся справа в зброї?

Логічно було б припустити, що через вільний доступ до зброї, адже російські закони дозволяють громадянам отримувати ліцензії на володіння вогнепальною зброєю (зокрема, короткоствольною). Тому перше, що почали робити в Росії після трагедії в окупованій Керчі - це змінювати законодавство у сфері обігу вогнепальної зброї. Влітку був піднятий віковий ценз для ліцензій - з 18 до 21 року. Чи допомогло це? Судячи з трагедій в Казані і Пермі, ефект від цього вельми сумнівний.

Але ж в Україні збройне законодавство не настільки ліберальне. Значить ми застраховані від подібних випадків? Як показує сумний досвід сусідів - не застраховані. Закону про обіг цивільної вогнепальної зброї у нас немає взагалі. Цю сферу регулює наказ МВС №622, згідно з яким українці, які досягли 21 року, мають право на володіння вогнепальною гладкоствольною мисливською зброєю. Саме така зброя (помпова рушниця Hatsan Escort) використовувалася в Казані і Керчі. В Україні аналогічну модель можна купити за 8 тисяч гривень.

Отже корінь проблеми не у відносно вільному доступі до зброї. Тим паче, що при бажанні інструментом скоєння злочину може стати "запозичена" зброя або, як у випадку з Полтавою, навіть арбалет.

"Він (Тимур Бекмансуров, - "Апостроф") стріляв з помпової мисливської рушниці, які продаються в усьому світі. У нас такі помпові рушниці можна купити абсолютно спокійно в магазинах за 4,5 тисячі гривень. Таких рушниць мільйони одиниць на руках у населення. Питання зовсім в іншому: стрілок же перед нападом написав пост, в якому зазначив, що зброя тут ні до чого і спочатку у нього була ідея задавити людей автомобілем. Якщо людина зважилась на скоєння злочину, то йому все одно як його скоювати. І тільки тоді, коли з'явилися озброєні поліцейські, стрілка вдалося зупинити", - пояснив "Апострофу" глава Наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін.

Вся справа в охороні?

Значить справа в охороні навчальних закладів? Як з цим справи в Україні? Згідно з наказом Міносвіти №1669, відповідальним за "створення безпечних умов освітнього процесу" є керівник установи освіти: завідувач в садку, директор в школі і ректор в інституті або університеті.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Так як засновники шкіл та садочків - місцева влада, то саме вони і повинні в теорії забезпечувати охорону об'єктів. Як саме? На свій розсуд, адже, наприклад, в штатних нормативах закладів загальної середньої освіти немає посади "охоронця". Є тільки "сторож", а він за безпеку дітей відповідати не буде.

У деяких громадах худо-бідно справляються із забезпеченням безпеки. Наприклад, в Києві в кожному навчальному закладі встановлена так звана "тривожна кнопка". Також є і камери відеоспостереження.

Служба охорони під час перевірки системи відеоспостереження та "тривожної" кнопки в київській школі Фото: УНІАН

"Крім того, території деяких шкіл, де найчастіше фіксують випадки порушення громадського порядку, додатково патрулює муніципальна охорона. В планах розширити зону патрулювання на всі навчальні заклади міста", - заявляв заступник голови КМДА Валентин Мондрієвський.

Але це столиця. Якщо у громади грошей немає, то не буде і охорони. Деякі навчальні заклади виходять із ситуації, наймаючи приватну охорону. Але! Робиться це, в основному, за кошти батьків, що, звичайно ж, незаконно.

"В Україні ситуація з безпекою навчальних закладів практично не вирішується державою, хоча відповідальність, відповідно до закону "Про освіту", несе профільне міністерство. Але воно давно відхрестилося від цієї проблеми, делегувавши в школах це питання на плечі самих батьків, - каже "Апострофу" президент Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки Сергій Шабовта. - У поліції ні філантропії, ні людей в необхідній кількості немає. Ринок недержавних послуг з одного боку зацікавлений у співпраці з великим ресурсом шкіл і вузів, але з іншого боку він стикається з тим, що немає системи оплати. Кілька разів намагалася взятися за цю тему поліція охорони. Але вона просто розглядала навчальні заклади як "годівницю". Апетити цієї служби завжди тільки росли, а бюджет підтримувати таку статтю витрат централізовано не може".

Втім, ні охорона, ні "тривожна кнопка" не можуть бути стовідсотковим запобіжником від надзвичайної події у навчальному закладі: пермський стрілок на вході в університет застрелив охоронця і натиснути на кнопку просто не було кому.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Тоді як же вберегти навчальні заклади? На думку Шабовти, законодавча новела про те, що за безпеку навчального процесу відповідають керівники закладів - не просто слова.

"Проблему безпеки не можна розглядати тільки зі сторони технічних і організаційних заходів. Самі навчальні заклади давно втратили практику і здатність володіти інформацією про ситуацію в колективах учнів, їхніх настроях. Сама адміністрація вузу повинна працювати. Педагогічне середовище має бути ініціатором бачень, думок, поведінки і суджень учнів та студентів", - резюмував Шабовта.

Погіршення ситуації

Втім, попри безпеку навчальних закладів, попри закони про обіг зброї, головна проблема в тому, що у людей в принципі формуються погляди, які штовхають їх на масові вбивства. На якому ґрунті вони формуються?

За словами психолога-криміналіста Юрія Ірхіна, універсальні причини назвати складно.

"Мотиваційна платформа і причинно-наслідковий зв'язок індивідуальні для кожного виконавця. Зовні схожа атрибутивність і ситуація: вищі навчальні заклади. Бо потрібна маса людей. Де ще зібрати людей? У вузі все сидять слухняно на закритій території, що є стовідсотковою гарантією наявності об'єкта насильницького зазіхання. Спрацьовує елемент підліткового максималізму: образа і ненависть за щось нереалізоване. Це проблема перехідних вікових психічних змін. А якщо накладається на це ще якась залежність - від культу, наркотиків, алкоголю - це ламає адекватне сприйняття реальності. Таким чином проводиться відплата, помста за щось", - пояснює "Апострофу" Ірхін.

Фото: Getty images

Але як з цим боротися? Чи можливо в принципі попередити формування у молоді деструктивних поглядів, що призводять до реального насильства? Наприклад, у випадку з керченським стрільцем, мотивом до масових вбивств, за версією російського слідства, послужив булінг. В Україні існує відповідальність за булінг. В такому випадку, потрібно просто стежити за виконанням закону?

За словами експертів, це не допоможе.

"Наприклад, візьмемо випадок в Полтаві, де дівчина говорить, що був постійний булінг. Не факт, що він дійсно був. Вона могла сприймати щось як булінг. Наприклад, косий погляд чи небажання з нею спілкуватися. У її розумінні це могло бути булінгом. Педагог і сам навчальний заклад разом з учнями виступають в ролі антагоніста і предмета бід і невдач конкретної особистості", - зазначає Ірхін.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

У всьому винні соцмережі?

"Можна створити якісь моделі: моніторинг, цензуру соціальних мереж, але не думаю, що від цього буде великий ефект. Це не вплив соціальних мереж. Навпаки, люди йдуть в соціальні мережі через те, що порушуються можливості природної комунікації з живими людьми. Деформується свідомість, пороги чутливості. Сказати, що вони мислять адекватно - категорично не можна, хоча психічно ці люди здебільшого всі здорові. Просто змінене сприйняття навколишнього середовища і викривлені пороги відчуття", - додає Юрій Ірхін.

Тому, на жаль, ефективних інструментів по боротьбі з дикою "модою" на масові вбивства у держави просто немає.

"Така ситуація реальна в будь-який момент і будь-де. У дуже розвинених, соціально благополучних країнах відбувається те ж саме. Для того, щоб суспільству подолати цю проблему, потрібно цьому ж товариству залучити до суспільство абсолютно всіх його членів. Це проблема одного конкретного члена соціуму, який виріс в рамках соціопатії. Тобто ця людина почала ненавидіти суспільство, в якому живе. Тому таких людей потрібно виявляти. А як їх виявляти, якщо людина закрилась у своїй шкаралупі, своєму комп'ютері, квартирі і ні з ким не спілкується. І не факт, що він буде терористом", - резюмував Ірхін.

Але! За словами психіатра Олександра Іванова, держава могла б хоча б не погіршувати проблему.

"У нас скасували облік у психіатра. Це, звичайно, велике "досягнення". Одна справа, коли консультативна група знімається з обліку (ті люди, які прийшли на консультацію) і зовсім інша справа, коли людина страждає важким психічним розладом: шизофренією, психопатією , біполярним розладом. Будь-яка людина прочитає в інтернеті як правильно відповідати на питання, прийде до психіатра і отримає потрібний документ. А може він до цього 10 разів лежав у психіатричній лікарні, а про це інформації ніде немає і це реально катастрофа , - говорить "Апострофу" Іванов. - Просто пройдіться по вулиці і побачите, скільки зараз з'явилося неадекватних людей, які ніяк не контролюються. І покласти в лікарню таких людей неможливо: місць немає. У "павлівці" (Київська міська психіатрична лікарня № 1 ім . Павлова - "Апостроф") залишилося 12 робочих відділень, а було 30. 18 відділень просто закрили. І це відбувається по всій країні".

Відповідно, "просто перестати стріляти", як говорив наш президент, в даному випадку не вийде. Проблема дуже серйозна, і якщо нашими дітьми не зайнятися вже сьогодні, то умовно завтра і в наших навчальних закладах можуть статися надзвичайні події зі зброєю.