RU  UA  EN

Вівторок, 21 січня
  • НБУ:USD 42.10
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.10
Суспільство

​Як проект Texty розлютив американських політиків. Всі подробиці скандалу

Фото:

Українське агентство дата-журналістики Texty.org.ua заявило про тиск та погрози з боку американських політиків у відповідь на розслідування про те, як істеблішмент у Вашингтоні повторює наративи російської пропаганди та гальмує допомогу для України у війні з Росією. В Україні ця новина викликала обурення громадянського суспільства, яке закликало припинити тиск на журналістів. «Апостроф» розбирає аргументи сторін.

Деталі розслідування

Скандал спровокував масштабний матеріал Texty.org.ua під назвою «Американські гойдалки. Хто і як агітує за припинення допомоги Україні», у якому зокрема склали список організацій та осіб в США, що виступають проти підтримки України, проаналізували їхні аргументи, порівняли їх з поширеними наративами російської дезінформації та розвіяли ці наративи.

Дослідження показує, як змінювалися політичні настрої в США щодо підтримки України. Журналісти роблять висновок, що на такі зміни, з великою ймовірністю, прямо впливала російська пропаганда через медіа, соціальні мережі та інші канали.

Акцентується, що російська пропаганда активно поширює антиукраїнські наративи, використовуючи місцеві групи та медіа.

«Наше дослідження не є вичерпним переліком усіх публічних осіб, які вважають, що Україну потрібно залишити без допомоги. Це лише зріз помітних голосів і поширених тез, які часто співзвучні з тим, що транслює Кремль», - йдеться в матеріалі.

Тиск та погрози

Журналісти наполягають, що жодного з фігурантів, згаданих у розслідуванні, вони не називали ворогами України та не ставили під сумнів їхнє право на свободу висловлювання. Проте після виходу матеріалу, як стверджує редакція, журналісти зазнали хвилі ненависті та погроз з боку консервативних американських видань, ультраправих та лівих активістів.

Зокрема конгресвумен Марджорі Тейлор Грін назвала публікацію списком ворогів і заявила, що за ним стоїть президент України Володимир Зеленський.

За даними сайту FOX News, сенатор Джей Ді Венс і член парламенту Метт Гаєц закликали державного секретаря США Ентоні Блінкена до 28 червня надіслати їм інформацію про українську неурядову організацію Texty.org.ua.

Член Палати представників США республіканець Джим Бенкс закликав Комітет з питань асигнувань Палати представників припинити підтримку Texty.org.ua з боку США. У вівторок, 11 червня, комітет ухвалив таку резолюцію.

Американський мільярдер, власник соцмережі Х Ілон Маск, який також був згаданий у дослідженні, пішов ще далі і закликав внести Texty.org.ua до списку терористичних організацій.

Хвиля критики набула такого масштабу, що Texty.org.ua опублікували окрему заяву, поскаржившись на тиск та "прояв шовінізму стосовно громадян України".

"Тому ми закликаємо всіх наших читачів підтримати нашу організацію і висловитися проти цькування нас як журналістів", - йдеться у заяві редакції Texty.org.ua.

"Нічого спільного з демократією"

Ситуація спровокувала бурхливу реакцію в українському суспільстві і в журналістському середовищі зокрема. Медійники наголошують, що Texty.org.ua є однією з найкращих аналітичних громадських організацій в Україні, яка пропагує об'єктивну журналістику та фактчекинг.

«Здавалося б – на українському сайті всього лише підбірка даних про голосування американських республіканців в унісон з наративами Кремля. Медіа виконали свою священну функцію – інформувати. І аж тут – заборонити! Реакція в чистому вигляді не має нічого спільного з демократією. А вона якраз і гине в темряві, де журналісти мовчать. Так, це справді тест на демократію», - написав на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук журналіст-розслідувач, засновник проекту «Наші гроші» Юрій Ніколов.

Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк у Фейсбук закликала підтримати Texty.org.ua у боротьбі з дезінформацією та фейковими новинами, які шкодять як Україні, так і демократії загалом.

Свою підтримку агентству висловили також українські письменники, публічні діячі та організації.

«Є щось непереборно прекрасне в тому, як сенаторів, конґресменів і мільярдерів наймогутнішої країни світу корчить від публікації на скромному українському сайті: найпевніший доказ, що правда й далі лишається – страшною силою, скільки б нас не переконували в тому, ніби її не існує», - зазначила відома українська письменниця Оксана Забужко на своїй сторінці у Фейсбук.

Настільки бурхлива реакція у США власне є свідченням того, наскільки влучним був проект українських журналістів, вважає доцент Кафедри психології та психотерапії, викладач Українського католицького університету Наталія Пилат.

«Читаю, і стає трохи моторошно від рівня впливу. Не дарма стаття викликала такий ажіотаж в США із закликами заборонити "Тексти"», - пише вона у Фейсбук.

«Наскільки це (російська пропаганда – Ред.) сильно впливає ми вже побачили і з історії з затримкою підтримки від США, і з результатів останніх виборів до Європарламенту. Який вихід? Публічно і гучно говорити про приклади дези та тиску. Фактчекити інформацію, що явно в полі інтересів Росії. І знову - публічно і гучно оголошувати результати. А тиск на медіа через їх незалежну діяльність - це злочин», - заявила у Фейсбук директорка Асоціації «Незалежні Регіональні Видавці України» письменниця Оксана Бровко.

Захистити свободу слова

На ситуацію, що склалася, відреагував Медіарух – об'єднання українських медіа, журналістів та громадських організацій, що відстоює дотримання журналістських стандартів у засобах масової інформації. У своїй заяві організація закликала припинити тиск та погрози журналістам видання Texty.org.ua.

«Така скоординована атака на незалежне медіа підриває фундаментальні принципи, на яких базується демократичне суспільство. Якщо комусь не подобаються матеріали журналістів, то потрібно висловити свою точку зору, спростувати чи заперечити. Але не погрожувати журналістам розправою, не закликати внести їх до списків терористів, не здійснювати фінансовий тиск, щоб заткнути їм рот», - йдеться в заяві.

Організація закликала Конгрес США не використовувати українське медіа для внутрішньоамериканської політичної боротьби на тлі майбутніх виборів в Америці, відкликати рішення, які можуть обмежувати свободу в Україні та провести власне розслідування, щоб виявити, чи справді російська пропаганда має настільки великий вплив на політичні рішення в США на найвищому рівні.

Тим часом Texty.org.ua скаржаться, що в мережі Х, яка належить Ілону Маску, проти них «несеться величезна організована кампанія» і закликали поширювати їхній матеріал, щоб його прочитали якомога більше людей.

«У нас немає власних багатотисячних ботоферм чи мільйонної авдиторії у Х, але є віра у свободу слова та право наводити докази, констатувати факти, розвінчувати неправдиві аргументи й порівнювати їх із тими, які російська пропаганда поширює у світі», - написала на своїх сторінці у Фейсбук керівниця проекту дослідження дезінформації в Texty.org.ua, кандидатка соціологічних наук Юлія Дукач.

Новини партнерів