RU  UA  EN

Пʼятниця, 15 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.15
НБУ:USD  41.00
Світ

Росія сидить і чекає: до чого призведуть протести в Молдові

Акція 26 серпня була заздалегідь підготовлена

Акція 26 серпня була заздалегідь підготовлена Масові протести в Молдові, 26 серпня 2018 року Фото: EPA/UPG

Визнання недійсними результатів виборів мера Кишиніва, які відбулися в червні, спровокувало нові масові протести в Молдові. Про їхню сутність і можливі наслідки "Апострофу" розповіла директор молдавської Асоціації зовнішньої політики (APE) Вікторія Букетару.

Протест 26 серпня був заздалегідь підготовлений проєвропейськими опозиційними партіями. До цієї акції готувалися. Протести, напевно, триватимуть, оскільки опозиційні партії незадоволені тим, як нинішній уряд вирішує певні питання, оскільки ці рішення не обґрунтовані юридично і з точки зору верховенства права. Вибори 3 червня в Кишиніві були анульовані, хоча не було чітких підтверджень того, що вони пройшли з порушеннями. Це є одним їх найважливіших питань, які проєвропейська опозиція виставляє для обговорення в суспільстві, і саме через це почалися протести.

Також 26 серпня опозиція вирішила, що вони вимагатимуть відставки уряду, адже вважають, що він порушив європейський курс Республіки Молдова і ізолював країну від європейського суспільства. Тим паче, ухвалені рішення не були добре сприйняті ЄС і Європейським парламентом. Останній виступив із резолюцією щодо політичної кризи в Республіці Молдова. Також негативна реакція послідувала від Світового банку та Міжнародного валютного фонду.

Якщо говорити про протести, то у проєвропейських партій є дуже явний мотив. Але протестує також партія "Шор" (лідер цієї політсили - Алан Шор - молдавський політик і бізнесмен єврейського походження - "Апостроф"). Однак, на відміну від проєвропейських партій, це, напевно, люди, які вийшли, тільки щоб досадити іншим політичним силам, що протестують. Не можна це назвати реальними протестами. Ми бачимо порушення прав людини, тому що людей фактично примушують виходити на вулиці лише для того, щоб підірвати ті протести, які мають якийсь сенс.

Утім, я сумніваюся, що Росія має якийсь вплив на ці протести. Думаю, вони просто сидять і чекають, тому що уряд Молдови сам робить помилки, і не потрібно прикладати багато зусиль, щоб влаштувати в суспільстві кризу. Звичайно, існують якісь довгострокові проекти Російської Федерації зі впливу на Молдову, але вони мають структурний і стратегічний характер.

Навряд чи варто очікувати на перезавантаження влади протягом декількох тижнів або місяців. Але можу сказати точно, що опозиційні проєвропейські партії будуть продовжувати протестувати в тому чи іншому вигляді. І, звичайно, будуть готуватися до парламентських виборів, які призначені на 24 лютого 2019 року.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: СвітЕкс-СРСР Тема: Европа

Читайте також

Біля ніг Путіна: чому Тбілісі відвертається від Заходу

Через ухвалення закону Грузія ризикує залишитись у цілковитій міжнародній ізоляції

Російська гра престолів: що задумав Путін, змістивши Патрушева та Шойгу

Путін явно хоче, щоб Росія остаточно перейшла на військові рейки

Росія заробляє мільярди на нафті: як перекрити цей "кран"

Захід має посилити санкції проти Росії, щоб позбавити її більшої частини чорних доходів