Президент Володимир Зеленський підписав закон про запровадження в Україні множинного громадянства. Він набуде чинності після офіційного оприлюднення в офіційних виданнях, однак його положення запрацюють через шість місяців.
"Апостроф" з'ясовував, що означає множинне громадянство і хто виграє від його запровадження.
Найперше і найголовніше, без чого не діятиме новий закон, це список країн, громадяни яких зможуть отримати українське громадянство за спрощеною процедурою, а українці – брати громадянство цих країн, не втрачаючи українського. Його має підготувати і оприлюднити Кабінет Міністрів України. Також уряд має підготувати низку важливих підзаконних актів, в тому числі щодо процедури втрати громадянства України.
За словами Зеленського, це рішення дозволить створити юридичну основу для «єдності всього нашого великого народу — мільйонів українців у світі, а також іноземців, які пов’язали своє життя з Україною».
Закон передбачає випадки, коли допускається множинне громадянство. Зокрема:
- якщо дитина автоматично отримує громадянство України та іншої країни за народженням;
- якщо дитина, що є громадянином України, набуває громадянство своїх усиновлювачів-іноземців;
- у разі автоматичного набуття іншого громадянства громадянином України через шлюб з іноземцем;
- якщо повнолітній громадянин України автоматично отримує інше громадянство відповідно до законів іншої держави, навіть без документа, що це підтверджує;
- у разі спрощеної процедури набуття українського громадянства громадянами держав, що увійдуть до спеціального переліку;
- та у випадку, коли громадянин України набуває громадянство держав із такого ж переліку.
Впродовж останніх років ті українці, які отримувати громадянство інших країн, автоматично втрачали громадянство України. Відтепер вони зможуть видихнути з полегшенням, а таких українців, за оцінками експертів, може бути до кількох мільйонів. Однак зберегти одночасно громадянство України і Росії більше не вийде - закон забороняє російський паспорт одночасно з українським.
Як для громадян України, так і інших країн встановлюється чітке правило: особа, яка має інший паспорт, але є громадянином України, на території України визнається лише як громадянин України.
Однозначно не втратять українського громадянства і виграють від закону ті, хто вже має або отримає громадянство країн із урядового списку. Очікується, що там переважно будуть західні країни-союзники України.
Відтепер завдяки новому закону українці з паспортами країн Євросоюзу, Канади, США чи Австралії опиняться у виграшній ситуації й не будуть змушені ховати один з паспортів. Натомість власники паспортів країн, що не увійшли до урядового списку, мають обирати, який паспорт залишити, інакше їм загрожує втрата українського паспорта.
Новий закон полегшить життя батькам маленьких українців, які народилися за кордоном: тепер їм не потрібно буде обирати громадянство, а можна буде мати і український паспорт, і паспорт країни, яка прийняла родину у себе.
А для етнічних українців, які ніколи не мали українського громадянства, буде спрощена процедура отримання громадянства України. Перед отриманням українського громадянства вони мають як мінімум рік проживати в Україні.
Нагадаємо, 15 липня Верховна Рада України ратифікувала угоду з Радою Європи щодо створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України.