Директор аналітичного центру економіко-правових досліджень і прогнозування Федерації роботодавців України Олександр Панченко вважає, що введення тимчасової заборони на експорт металобрухту з України дозволить державі захистити український гірничо-металургійний комплекс.
Про це він сказав у коментарі UAprom, пишуть Українські новини.
"Український металобрухт є стратегічно важливим і обмеженим ресурсом для наших металургів. Але за останні кілька місяців його експорт зростає в геометричній прогресії, досягнувши в липні 2021 історичного рекорду в 103 тис. тонн. Вже сьогодні метзаводи відчувають серйозний дефіцит брухту, який може викликати колапс в металургії нашої країни", - сказав він.
За словами Панченка, сировинний експорт України - це системна проблема: "Паралельно з експортом металобрухту буде відбуватися відбувається відтік кваліфікованих кадрів з вітчизняної промисловості. Говорячи про металургію і суміжні галузі, мова йде про 5 мільйонів українців. Всі ці підприємства входять до Федерації роботодавців України".
Панченко нагадав, що більшість країн у світі намагаються захистити себе від вивозу стратегічних ресурсів, особливо на тлі ініціатив щодо декарбонізації промисловості.
"Металобрухт - критична сировина для декарбонізації української промисловості. Зараз спостерігається загальносвітова тенденція щодо переходу на електрометалургійну технологію, яка є більш екологічно чистою. А для неї основним ресурсом є металобрухт", - сказав він.
Експерт нагадав, що Україна з 2016 намагалася стабілізувати ситуацію із забезпеченням ломом металургів шляхом підвищення експортного мита в розмірі 58 євро за тонну.
"Спроби тарифного регулювання металургійної галузі - це не настільки ефективний підхід, як тимчасова заборона на експорт металобрухту, який захистить українську металургію", - резюмував він.
Раніше об'єднання металургійних підприємств "Укрметалургпром" і об'єднання трубних заводів України "Укртрубопром" попросилопрем'єр-міністра Дениса Шмигаля заборонити експорт металобрухту з України до 2024 року.