RU  UA  EN

Субота, 4 травня
  • НБУ:USD 39.25
  • НБУ:EUR 41.90
НБУ:USD  39.25
Бізнес

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

4 травня

3 травня

Всі новини

Втручання держави в бізнес підривають інвестиційну привабливість України - дослідження

Сприятливий інвестиційний клімат - один із ключових факторів економічного розвитку країни, це передумова не лише для надходження фінансів, а й для впровадження нових технологій, розвитку виробництва тощо.

За даними дослідження Європейської бізнес асоціації (ЕВА), у першій половині 2022 індекс інвестиційної привабливості України знизився з 2,73 до 2,17, пише Telegraf.

Зі 102 опитаних гендиректорів компаній 53% оцінювали інвестиційний клімат в Україні як несприятливий, а 38% чекали на його подальше погіршення протягом року. Серед основних чинників, що негативно впливають на інвестпривабливість, учасники дослідження, окрім російської агресії, називали корупцію та слабку судову систему. Неоднозначні рішення влади та силових структур щодо приватного бізнесу лише ускладнюють ситуацію. Прикладом експерти називають ринок нафтогазовидобутку.

12 квітня Служба безпеки України заарештувала 30 газових свердловин приватної компанії "Укргазвидобування" та 18 млн куб м газу у підземних сховищах компанії. Видобуток на цих свердловинах припинено. Пізніше з'явилося судове рішення про арешт корпоративних прав "Укрнафтобуріння" (УНБ) і передачу її в управління АРМА, що стало одним з найбільш резонансних на газовому ринку. УНБ здійснює видобуток на Сахалінському родовищі у Харківській області. Його запаси оцінюються в 15 млрд куб м газу, 1,7 млн тонн конденсату і приблизно стільки ж нафти. Останні роки компанія утримувала позиції одного з лідерів ринку приватного газовидобування в Україні та одного з найбільших платників податків до бюджету.

"Спецдозвіл на розробку Сахалінського родовища УНБ отримало у 2003 та у 2004. Потім були нескінченні суди, які тривали майже 10 років, і лише в 2010 компанія отримала нову ліцензію на розробку родовища на 20 років. І ось ДБР та Генпрокуратура відкривають провадження про незаконність дозволів та інших документів, виданих у 2003-2004. Минуло 20 років!", – зазначив у своєму блозі директор Центру досліджень громадянського суспільства Віталій Кулик.

АРМА у ролі менеджера неодноразово викликала питання у ділової спільноти та представників влади, зазначається в матеріалі. Рік тому Агентство зобов’язалось знайти керівника для мережі АЗС "Татнафти" у Харківській та Полтавській областях. Заправки мережідосі стоять, керівника знайдено не було.

Раніше президент Володимир Зеленський висловлювався щодо неефективності роботи АРМА та ініціював розробку законопроєкту про передачу активів Агентства в управління Фонду держмайна. За підрахунками Forbes Ukraine, зі 141 конкурсу АРМА на пошуки нових керівників активами успішно завершився лише 21.

Як пише видання, приклад нафтогазового ринку ілюструє ризики, з якими може зіштовхнутися в Україні іноземний інвестор. І якщо країна хоче поліпшити інвестиційний клімат, альтернативою втручання має стати перегляд підходів до взаємодії з приватним бізнесом із багаторічною історією інвестування в українські активи.