RU  UA  EN

Пʼятниця, 3 січня
  • НБУ:USD 41.85
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.85
Бізнес

Новини

3 січня

Всі новини

Ситуація з Ferrexpo показує, що тиск на бізнес продовжується – економіст

За діями силовиків, спрямованими проти Ferrexpo, можуть стояти наміри отримання контролю над активами міжнародної компанії в Україні.

Про це пише у своєму блозі економіст Борис Кушнірук, передає "Обозреватель".

"Те, що відбувається з Ferrexpo – численні кримінальні справи, абсурдні претензії, дикі суми застав – не унікальний випадок для України. Тиск силовиків на рештки бізнесу воюючої країни, попри всі скандали і обіцянки діючої влади, лише продовжує зростати. Наче й не було запевнень від перших осіб держави, які удавали, що розуміють – Україна повинна покладатися на власні сили. Зокрема, у забезпеченні стабільної роботи вітчизняних підприємств, що фінансують податками бюджет і, зрештою, Збройні сили", - стверджує експерт.

На його думку, приклад Ferrexpo цікавий тим, що силовики нищать одну з найбільших українських корпорацій, акції якої торгуються на Лондонській біржі для того, щоб або встановити контроль за нею, або змусити власників "ділитися". Кушнірук зазначає, що Ferrexpo продовжує працювати в Україні, розвивати свої потужності та сплачувати податки.

"Компанія оголосила про запуск нових виробничих потужностей на 80 млн доларів і анонсувала наміри про електрифікацію свого кар'єрного парку. Такі дії під час війни і тиску держави свідчать про те, що власники, можливо, більше вірять в Україну, ніж її очільники", - зазначає економіст.

За словами експерта, акції компанії продовжують знижуватися – так фондовий ринок реагує на дії держави проти компанії: "Те, що падіння акцій Ferrexpo пов'язане з діями силовиків, а не з внутрішніми проблемами компанії – секрет Полішинеля для західних інвесторів. Однак західні уряди, на відміну від українського, зважають на бізнес. І коли наші силовики, кошмарячи Ferrexpo, в інтересах влади "знежирюють" не тільки Жеваго, а, наприклад, одну з найбільших світових інвестиційних корпорацій BlackRock та інших, то не варто дивуватися, чому в України проблеми з отриманням допомоги від США", - заявляє економічний експерт.

Він нагадав, що переслідуючи компанію Ferrexpo, влада вдаряє по бізнесу, який інвестував в Україну 3,5 млрд доларів. Ці гроші, на думку Кушнірука, стали б підтримкою для бюджету країни. Втім, за його словами, для влади важливіше отримувати контроль над активами компанії, ніж дати їй можливість працювати та поповнювати бюджет.

"Дії проти Ferrexpo фактично один в один повторюють всі інші схожі кейси, згадані вище. І мета та сама – або "відступні", або здати активи. Більше того, сам Жеваго підтверджував, що від нього вимагали гроші за припинення кримінального переслідування. Цікаво, до BlackRock теж додумалися листа з вимогами написати?" - пише експерт.