Керівника одного з найбільших агропідприємств України, олігарха-аграрія Леоніда Яковишина підозрюють в державній зраді. Він може мати зв'язки з Росією, адже під час повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 році його володіння дивним чином залишилися недоторканними, а джерела говорять, що "Яковишин заправляв танки окупантів". Присутність окупантів у Чернігівській області у 2022 році Яковишин заперечує, натомість аграрій обізлився на українських захисників, які в період активних бойових дій у 2022 році звертались до нього з проханням надати техніку для виконання бойових завдань та оборони Чернігівської області.
Про це йдеться у відео, яке вийшло в ефірі Youtube-каналу Апостроф TV.
Леонід Яковишин є генеральним директором ТОВ "Земля і Воля", одного з найбільших сільськогосподарських підприємств в Україні, виробничі потужності та офіс якого знаходиться в місті Бобровиця Чернігівської області. Основними видами діяльності підприємства є виробництво та переробка рослинницької і тваринницької продукції. У господарському розпорядженні Леоніда Яковишина понад 32 тисячі гектарів землі.
У грудні 2022 року колишній начальник першого відділу Ніжинського районного ТЦК та СП, підполковник ЗСУ Олег Олешко подав заяву до Служби безпеки України, в якій було вказано, що Яковишина підозрюють у скоєнні особливо тяжкого злочину – у державній зраді. Службою безпеки було розпочато кримінальне провадження №12022000000000370 за статтею 111 Кримінального кодексу України "Державна зрада".
У відповідь на скаргу військовослужбовця Яковишин також подав заяву, в якій звинуватив військового у"неправдивому повідомленні про скоєння злочину" і назвав українського захисника "покидьком".
Дивно, але у період окупації частин Чернігівської області, коли росіяни грабували та знищували всі підприємства і фермерські господарства, потужності ТОВ "Земля і воля" залишилися недоторканими. Сам Яковишин в одному з інтервʼю заявляв, що жодних окупантів на території Бобровицького району не було.
Натомість мешканці Бобровиці та очевидці присутності окупантів в одній з місцевих груп у Facebook зазначали зовсім інше, звертаючись до Яковишина:
"Ви кажете, що росіяни сюди не дійшли, але це неправда, вони тут були. Вони пограбували магазин і коли людина на молоковозі зупинила колону, вони якимось шляхом проїхали через Бобровицю і виїхали біля вашого господарства, оминули його і пішли у бік Києва. Ви кажете, що якби вони були тут, то пограбували б ваше господарство? Так вони були, але не пограбували. А от сусіднє ТОВ "Наташа Агро" пограбували і зруйнували. Чому ваше ні, то вже вам видніше".
Який саме сигнал отримали російські військові, що не чіпали володіння Яковишина, сподіваємося, встановить Служба безпеки України на етапі досудового розслідування.
Варто зазначити, що в період активних бойових дій на Чернігівщині у 2022 році, коли військові звернулися до Яковишина з проханням надати техніку для виконання бойових завдань, він їм зухвало відмовив та влаштував скандал.
"Коли зайшов агресор на територію Бобровицької громади, зв'язку фактично не було. Не було і представників громади, поліції, тому важливо було прийняти правильне рішення. Підприємство "Земля і воля" розташовується на території громади, в них найбільше техніки на залучення за нарядом для мобілізації. Але в той час на підприємстві були лише помічники, які неохоче віддавали необхідну військовим техніку. Нам довелося виїхати на їхню базу, аби прояснити зупинку та вилучити техніку, яка була вкрай необхідна військовим для захисту", — пояснює підполковник ЗСУ Олег Олешко.
Утім Леонід Яковишин категорично відмовився підкоритися мобілізаційним вимогам та надати необхідну військову техніку.
"Це відбувалося на початку вторгнення. Наше місто було в оточенні, нам потрібна була техніка. В один із днів ми поїхали до "Земля і воля", щоб попросити техніку для захисту нашого міста. Нас там зустріли охоронці, які сказали, що вони не уповноважені ухвалювати такі рішення. Згодом до нас приїхали два автомобілі Lexus, з одного з них вийшов Яковишин. Він нецензурними словами у грубій формі почав ображати військових. Ми пояснили, що нам потрібна техніка, на що почули від нього відповідь, щоб ми забиралися. На територію підприємства заїхав УАЗ, з якого вийшла озброєна охорона Яковишина, а нам КАМАЗом перегородили виїзд із воріт", — розповів про інцидент військовослужбовець Головного управління розвідки.
Якщо припустити, що в Яковишина вже була домовленість з командуванням окупантів, що його володіння не чіпатимуть росіяни, то, звичайно, доля громади аграрія-олігарха не цікавила. Іншого пояснення, чому звернення захисників – посприяти захисту району та громади, викликало в Яковишина спалах агресії та люті, немає.
Коли ж Яковишин заспокоївся і зрозумів, що відмовити українським захисникам буде означати привернути до себе негативну увагу, він врешті надав кілька одиниць техніки для виконання бойових завдань військовим. Як і належить за законами воєнного часу, вилучення техніки відбулося шляхом складання актів прийому-передачі: кожна одиниця техніки була відповідним чином задокументована.
Уже за кілька місяців, коли російські війська відступили від території Чернігівщини, виявилося, що Леонід Яковишин "з вдячності" за захист Чернігівської області подав на Олега Олешка заяву про вчинення злочину через вимогу передачі техніки у лютому 2022 року техніку для захисту Бобровицької громади.
У жовтні 2023 року в Бобровицькому районному суді відбулося підготовче засідання в цьому кримінальному провадженні, та врешті-решт суд виніс ухвалу - закрити кримінальне провадження у справі обвинуваченого Олега Олешка.
Ще один факт, який може свідчити про можливий контакт Яковишина з Росією - донька його заступниці перебуває у шлюбі з російським офіцером.
"У нього є зв'язки з Росією. У його заступниці донька заміжня за російським офіцером. Способів контактувати дуже багато. Все ж таки, мабуть, контактував. Водночас по місту готувалися – техніку вивозили, пальне роздавали військовим, щоб до росіян не дійшло. Він нічого такого взагалі не зробив – таке враження, що він знав", — розповів військовослужбовець Головного управління розвідки.
Тим часом статки Леоніда Яковишина вражають – елітні автомобілі марки Maybach, будинки, де лише склеп коштує 3 мільйони доларів, все в мармурі, золоті і вітражах. Усередині цієї помпезної будови-мавзолею, яка є точною копією усипальниці Наполеона Бонапарта, стоїть саркофаг ціною $150 тисяч, копії вітражів німецького 600-літнього храму та скульптури самого Яковишина в різному віці — у 20, 40, 60 і 80 років, покриті сусальним золотом.
Чи всі олігархи-товстосуми розуміють, що всі їхні "наполеонівські" статки стали результатом, насамперед, важкої і невтомної праці простих людей, яких називають "найманими працівниками" або просто "робочою силою", питання риторичне.
Отже, що насправді стоїть за недоторканістю наполеонівських маєтків та володінь товстосума-олігарха Леоніда Яковишина, який свого часу відверто виступав проти незалежності України?
Сподіваємось, правоохоронні органи розберуться з передумовами та причинами ознак "державної зради" та неодмінно встановлять, хто він насправді - герой-аграрій чи колаборант-куркуль.