22 січня у Києві в агенції «Укрінформ» відбулася пресконференція "Законопроєкт "Про ринок деревини": свідоме знищення лісової галузі чи шлях до розвитку".
Організатором заходу виступила Асоціація лісозаготівельників та деревообробників Львівщини.
Нагадаємо, що законопроєкт «Про ринок деревини» 4197-Д був внесений у Верховну Раду ще у вересні 2021 року і зараз нарешті знаходиться на фінальному розгляді в профільному Комітеті парламенту. В законопроєкті передбачається, що вся деревина має реалізовуватись виключно на конкурентних торгах, без надання преференцій жодним з учасників ринку.
На пресконференції одним із спікерів був Голова Асоціації лісозаготівельників та деревообробників Львівщини Микола Когут, який виступає прихильником запровадження оферти, як механізму продажу деревини в альтернативу публічним торгам.
Як звернули увагу журналісти у своїх запитаннях до спікера, механізм оферти надзвичайно сильно збігається з системою талонів, яка функціонувала в радянському союзі. Багато хто пам'ятає часи, коли покупець не мав навіть можливості придбати товар у кількості, яка йому потрібна, а міг це зробити лише максимум в межах виділених йому талонів. І цей розподіл відбувався в ручному режимі, дуже часто на корупційних засадах. Відомо, що такий підхід не лише не розвиває ринкові відносини, такий підхід - це явний перехід на "совкові" планові механізми, які й загубили економіку країни.
Тому у журналістів виникли питання навіщо і кому вигідно лобіювати цементування в законі такого ризикового, абсолютно не ринкового, механізму як оферта?
Голова Асоціації Львівщини відповів, що оферта начебто є проханням малого і середнього бізнесу, який хоче себе гарантовано забезпечити сировиною.
Проте така позиція Миколи Когута не співпадає з думкою багатьох деревообробників, які її озвучили під час круглого столу, що організовувався 8 січня Комітетом Верховної Ради.
За їх словами оферта несе з собою ризики переходу обмеження великої частини ресурсу у вільному доступі, закриває можливості для створення нових підприємств або масштабування вже діючих, зв'язує руки підприємцям самостійно визначати обсяги виробництва та стратегію ведення бізнесу в цілому.