Системна криза в українській енергетиці спричинена постійним втручанням влади в роботу ринку електроенергії.
Про це заявив експерт DiXi Group Богдан Серебренніков, передає "Главком".
"Нинішня кризова ситуація на ринку електроенергії – це не лише збіг обставин, викликаний сезонним фактором, коли збільшується обсяг виробництва електроенергії з ВДЕ, та карантинними заходами, що спричинили загальний економічний спад та істотне падіння споживання. Ці фактори виразно проявили і практично довели до апогею вразливість системи функціонування ринку електроенергії України в нинішньому його вигляді", - сказав Серебренніков.
Експерт наголосив, що нині ринок функціонує з великою кількістю регуляторних обмежень щодо оптових цін (price caps), імпортом електроенергії з країн, що не є членами Енергетичного Співтовариства, ручним диспетчерським регулюванням, неринковим ціноутворенням для населення, невиваженою політикою підтримки ВДЕ. На його думку, чим більше втручань в роботу ринку, тим більш вразливим і нестійким він стає.
"Такий підхід вимагатиме постійного точкового і ситуативного втручання з боку регулятора, оператора системи передачі, уряду. Це робить ринок непрогнозованим і слабким", - розповів Серебренніков.
Раніше гендиректор "Енергоатом-Трейдинг" Сергій Бедін заявив, що через кризу на ринку електроенергії НАЕК "Енергоатом" не отримав більше 4 млрд грн за поставлену електроенергію від ДП "Гарантований покупець", якому постачає 85% всієї атомної електроенергії для потреб населення, і тому компанія не може забезпечити закупівлю та вивезення ядерного палива.
Народний депутат, голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець вважає, що криза в енергетиці спровокована діями глави енергетичного комітету ВР Андрія Геруса. За словами депутата, Герус за півроку знищив енергобезпеку країни, а пролобійований ним імпорт російського вугілля і електроенергії остаточно зруйнували вітчизняний енергетичний комплекс.