RU  UA  EN

Неділя, 24 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Бізнес

Новини

24 листопада

Всі новини

Рішення НКРЕКП про підвищення тарифу "Укренерго" перекладає збитки на "Центренерго" - ЗМІ

Недавнє рішення НКРЕКП про підвищення тарифів на передачу електроенергії НЕК "Укренерго" не є інструментом вирішення кризи в енергетичній галузі, більш того - воно призведе до додаткових фінансових складнощів для "Центренерго", що ускладнить балансування енергетичної системи.

Про це йдеться в матеріалі на порталі Delo.ua.

"За рік середні ціни на "ринку на добу вперед" впали на чверть - з 1,6 до 1,2 грн за кВт-год. Тепер практично всі виробники працюють в збиток - навіть горезвісний "Енергоатом" змушений брати кредити на виплати зарплат співробітникам, не кажучи вже про більш дорогу генерацію. Фіксація низьких цін для більшої частини генерації не могла не призвести до знецінення електроенергії. Дозвіл імпорту дешевого електрики з Росії та Білорусі в парі з падінням споживання під час карантину просто обвалили ринок", - зазначено в матеріалі.

Це призвело до того, що "Гарантований покупець" не може розрахуватися з "Енергоатомом", "Укргідроенерго" та "зеленою" генерацією, енергію яких він перепродає за пільговими тарифами для населення, і залишок виставляє на ринок "на добу вперед". Частину коштів від тарифу на передачу "Гарпоку" також перераховує "Укренерго".

Щоб вирішити ситуацію з дефіцитом коштів "Гарпока", НКРЕКП зобов'язала "Укренерго" збільшити обсяг відрахувань, а щоб не спровокувати банкрутство самого оператора, було прийнято рішення підняти тариф.

"Стимулів для приходу цін в норму не залишається зовсім, оскільки "Гарантований покупець", що контролює більше половини генерації в країні, і так отримає свої гроші. Так, борг перед атомною, "зеленою" і гідроенергетикою скоротиться. А що буде з рештою ринку? В першу чергу постраждають вугільна промисловість і державні теплові станції "Центренерго", а разом з ними і вся енергосистема", - резюмує автор.

Фінансові проблеми на "Центренерго" можуть привести до проблем в енергомережі. Саме теплові станції держкомпанії виконують роль балансуючих потужностей в години стрибків споживання електроенергії, оскільки атомні станції не можуть різко знижувати і підвищувати навантаження, а ВДЕ виробляють електроенергію в залежності від погоди.

Крім того, наслідком погіршення фінансового стану "Центренерго" є ризики функціонування вугільної галузі в країні. Причина в тому, що "Центренерго" виступає єдиним споживачем видобутого на державних шахтах вугілля.

Нагадаємо, до складу "Центренерго" входять 3 ТЕС, Трипільська, Вуглегірська та Зміївська, загальною потужністю 7665 МВт. "Центренерго" знаходиться в управлінні Фонду державного майна України та знаходиться в переліку об'єктів великої приватизації. Планується, що велику приватизацію буде відновлено після стабілізації ситуації на фінансових ринках.