Як показав ринок газу для промисловості, на ринку є місце для конкуренції, і якщо ринок для побутових споживачів буде повністю лібералізовано, а до цього рухається ситуація, то і на цьому ринку будуть гравці і конкуренція.
Про це розповів керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій, коментуючи перші підсумки роботи відкритого ринку газу для населення, передає Delo.
"Думаю, конкуренція буде зростати, будуть з'являтися нові гравці. Ринок газу повинен прагнути до того, як працює ринок мобільного зв'язку, коли оператори пропонують пакети людям, хтось безліміт, хтось знижки і бонуси. Ми повинні прийти до того, що споживач буде порівнювати тарифні пакети. Повинен бути однаковий доступ до ринку всіх, хто бажає продавати, до споживачів. Неправильно, якщо якусь компанію не допускатимуть. Нехай компанії приходять зі своїми пропозиціями до споживачів і конкурують своєю ціною", - зазначив Олександр Паращій.
Коментуючи звинувачення на адресу НАК "Нафтогаз України" в ціновому демпінгу, він зазначив, що вони не мають реальних підстав.
"Демпінг - це коли компанія свідомо продає товар нижче собівартості. Думаю, що "Нафтогаз" не продає нижче собівартості. У них можуть бути запаси, куплені за нижчими цінами, і у них є ресурс ("Укргазвидобування"), засоби зниження цін у "Нафтогазу" є. Але у нас багато гравців, і інші можуть конкурувати з "Нафтогазом", ДТЕК, у якого велике виробництво", - впевнений Олександр Паращій.
Говорячи про ціну газу в Україні, експерт повідомив, що ціни залежать від коливань на європейських біржах, на світовому ринку.
"Це пов'язано з тим, що ринок дефіцитний, ми виробляємо (видобуваємо) менше газу, ніж споживаємо. Нам доводиться частину газу імпортувати. Імпортувати за європейськими цінами, і ця ціна є базовою, її не можна не враховувати при розрахунку середньої ціни газу, що продається в Україні", - розповів Олександр Паращій.
За його словами, частка імпорту в загальному обсязі споживання газу в Україні регулярно змінюється в залежності від сезону.
"Частка імпорту влітку значно менше. Взимку вище. Зазвичай влітку профіцитний ринок. Але в зимовий період ми споживаємо в 2-2,5 рази більше, ніж виробляємо. Частка імпорту коливається, в середньому, це 30%. Але влітку нижче, а взимку вище. У нас вільний ринок, хто хоче, може імпортувати", - зазначив експерт.
Глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв прогнозує, що через 2-3 роки на роздрібному ринку газу буде працювати від п'яти до семи великих компаній.
1 серпня в Україні запрацював роздрібний ринок газу для населення. З цього дня Кабмін перестав регулювати ціни на газ для домогосподарств і скасував спецобов'язок "Нафтогазу" продавати газ для населення через газзбути.