RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Бізнес

Новини

22 січня

Всі новини

Україні вигідніше переробляти брухт на готову метпродукцію, ніж його експортувати - Укрметалургпром

Україні вигідніше переробляти брухт всередині країни і експортувати готову металопродукцію, а не вторсировину.

Про це йдеться в матеріалі "вЛОМили: чому Україні важливо продовжити мито на експорт металобрухту" з посиланням на об'єднання підприємств "Укрметалургпром", пише UAProm.

"З 1 тонни експортованого брухту український бюджет отримує 1900-2000 грн, тоді як 1 тонна брухту, переробленого на сталь, приносить державній скарбниці 8200 грн податкових надходжень", - йдеться в публікації.

Експорт брухту, за даними Держмитслужби, здійснюється в країни, які проводять щодо України недружню економічну політику - Туреччина і окупований Росією регіон Придністров'я. У цьому анклаві розташований Молдавський метзавод, який отримує практично безкоштовно електроенергію і природний газ з РФ.

Як повідомляє видання, українська металургія залишається базовою галуззю економіки країни. Підприємства ГМК формують близько 26% валютних надходжень, 12% ВВП, понад 30 млрд грн відрахувань до бюджетів всіх рівнів, забезпечують роботу понад 600 тис осіб (з урахуванням суміжних галузей), що важливо в прифронтових областях України. Для меткомбінатів металобрухт є стратегічною і дефіцитною сировиною, без якого виробництво сталі неможливо. У конвертерній технології частка брухту становить до 25% сировини, для електрометалургів цей показник досягає 90-100%.

Тому ще в лютому президент Об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков виступив з ініціативою продовжити дію експортного мита на металобрухт в 58 євро/тонну на 5 років. "Мито показало свою ефективність, ми зберегли десятки тисяч робочих місць, і це дуже хороший приклад грамотної державної політики в умовах скорочення обсягів брухтозаготовки", - зазначив він.

У Верховній Раді 1 березня зареєстрували законопроект №5175, що передбачає продовження дії мита на експорт металобрухту в розмірі 58 євро/т ще на 5 років. Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, дефіцит брухту на українському ринку скоротився з 0,85 млн т в 2015 році до 0,6 млн т в 2016 і 0,3 млн т в 2017, а з 2018 українські металурги не повідомляли про дефіцитність із забезпеченням заготовленим в Україні брухтом.

"В минулому році особливого дефіциту брухту не спостерігалося, вважаю, що це є наслідком своєчасно введеного заходу у вигляді експортного мита", - говорить один з авторів законопроекту, заступник голови комітету ВРУ з питань економрозвитку Дмитро Кисилевський.

За даними "Укрметалургпрома", брухтозбір в Україні з 2000-х постійно скорочується. Якщо в 2011 заготівля металобрухту становила 7,5 млн т, то в 2015 - 4,2 млн т. В останні роки брухтозаготівельна галузь оновлює антирекорди зі збору брухту: 2018 - 3,7 млн т, 2019 - 3,1 млн т, в 2020 року - 2,9 млн т (історичний мінімум).