Доцент Університету ДФС України Андрій Гмирін прокоментував темпи падіння економіки і запропонував рекомендації для виходу з кризи.
Своїми думками експерт поділився в блозі на ЛігаБізнес.
Автор програми реформування податкової системи "Від нестабільності до гармонії" зазначає, що регрес економіки відбувається швидше, ніж прогнозували в уряді. Її відновлення за термінами поступатиметься пожвавленню ділової активності в Європі, США та Азії.
Дані Мінекономіки свідчать: в січні-травні обсяг ВВП скоротився на 5,9%, а зведений індекс виробництва товарів і послуг - на 7,1%. На темпах падіння позначилися світова економічна криза, пандемія COVID-19 і внутрішні чинники. Економіка виявилася не готовою до змін кон'юнктури світових ринків на тлі коронавірусу. Експерт нагадує, що Кабмін передбачав падіння економіки до кінця року на рівні 4-8%. Оновлений макропрогноз МВФ передбачає для України падіння ВВП на 8,2%.
Ослаблення карантину і введення Верховною Радою і Кабміном податкових пільг уповільнило рецесію - за січень-травень скорочення виробництва склало -7,1% в порівнянні з -8,7% за чотири місяці з початку року, а в торгівлі - до -1,1% в порівнянні з -1,8%. Деякі галузі дають приріст: хімічна (+9,3%) і фармацевтична (+6,7%) промисловості.
При цьому на стані економік провідних країн пандемія і карантин позначилися гірше. Якщо ВВП України скоротилося на 1,3%, то в США -5%, в Німеччині -2,3%, а в Китаї -6,8%. У країнах, де обмеження тривали недовго (Румунія, Польща, Білорусь, РФ), економіки не падають, а розвиваються, в межах + 0,3-1%.
На відміну від решти світу економіка України буде відновлюватися повільніше, відзначає він. Згідно з прогнозом МВФ, в 2021 показник ВВП може вирости лише на 1,1%. Зате економікам Європи та Центральної Азії аналітики прогнозують швидке одужання - до 3,6% приросту ВВП. В Україні все буде залежати від обсягів виробництва, експорту сільгосппродукції, ситуації з пандемією.
Андрій Гмирін переконаний, Україна могла б розраховувати на успіх у відновленні, якби подолала проблеми, перш за все, в податковій сфері.
"Мої дослідження податкової системи підтверджують, що без вирішення проблем нам буде складно підняти економіку і дати поштовх до зростання. Податкова система гальмує розвиток. Ми восени передали в парламент програму" Від нестабільності в гармонії ", де описали зміни щодо упорядкування системи. У лютому програму розглянула парламентська робоча група. Під час кризи реформи по реорганізації податкових та митних органів набувають більшої актуальності", - говорить Гмирін.
Експерт пропонує реформувати систему податкових органів, встановити прозоре електронне адміністрування бізнесу, провести амністію капіталів, ввести податок на виведений капітал, стимулювати безготівкові розрахунки.
"В Україні сферою фінансів і контролем за дотриманням податкового законодавства займаються 5 органів, які дублюють один одного. Це Державна податкова служба, Державна фіскальна служба (у складі якої діє податкова міліція), Державна митна служба, Державна аудиторська служба і Державна служба фінансового моніторингу. Ми пропонуємо створити на їх базі єдиний орган із загальною інформаційно-аналітичною системою. Це буде сприяти наповненню бюджету, скоротяться перевірки бізнесу, з'явиться можливість виявлення ризикованих транзакцій, можна буде оптимізувати витрати на роботу контролюючих структур. Але головне, це позитивно позначиться на бізнес-активності і пожвавить економічні процеси", - відзначає доцент Андрій Гмирін.