Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що українцям повернуть вклади часів СРСР. Однак дату можливих виплат і механізм відшкодування він не уточнив.
Після розпаду СРСР Україна взяла на себе зобов'язання виплатити майже 132 млрд грн боргів Ощадбанку СРСР, за попередні роки вкладникам було компенсовано трохи більше 15 млрд грн - 1/9 від початкової суми, пише "Обозреватель".
Глава Комітету економістів України Андрій Новак негативно оцінює перспективи повернення вкладів часів СРСР.
"Звичайно, ми не можемо собі цього дозволити. Україна ледве справляється з поточними соціальними платежами, які ми накопичили за роки незалежності. Як ми можемо брати на себе ще й зобов'язання давно неіснуючої держави?", - зазначив він.
Глава правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський додав, що для того, щоб мати можливість компенсувати старі вклади, Україна має прийняти політичне рішення і забрати ці кошти від інших потреб.
Хоча неможливість виплат найближчим часом очевидна, політики бояться розчаровувати громадян, які досі чекають на свої гроші. Однак такі обіцянки є популізмом.
"Це дешевий, примітивний і дуже цинічний популізм. Він розрахований на те, щоб торкнутися почуттів людей, які втратили вклади. Політики наперед знають, що вони нічого не зроблять в цьому питанні. Але напередодні виборів цими темами спекулюють", - вважає Андрій Новак.
Він додав, що Україна не може повертати ці вклади з грошей платників податків, адже гроші Ощадбанку не пішли до бюджету нашої країни, а напередодні краху СРСР були вкрадені.
Як повідомляв "Апостроф", Національний банк України вирішив не змінювати облікову ставку. Вона залишилася на рівні 6% річних.