RU  UA

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.70
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.70

Новини

23 грудня

Всі новини

Вектор відновлення зберігається: в Альфа-Банку Україна представили макроекономічний прогноз

У 2021 році очікується зростання реального ВВП України на 4,3%, середньорічне зростання ІСЦ прискориться до 8,5%, помірний торгівельний дефіцит забезпечить стабільність обмінного курсу.

Про це йдеться в макроекономічному прогнозі на 2021 за базовим (найбільш імовірним) сценарієм, що його розроблено Аналітичним відділом Альфа-Банку Україна.

Аналітики спостерігають стійку динаміку споживчого попиту на тлі стабільного зовнішнього попиту. У ІІ кварталі економіка продемонструє зростання більш як на 10% рік-до-року, експлуатуючи ефект порівняння зі слабким ІІ кварталом 2020.

У другому півріччі 2021 відновлювальне зростання підживлюватиметься послабленням карантину та зростанням реальних доходів, а також збільшенням врожаю у агросекторі. Згідно з прогнозом, зростання реального ВВП України за підсумками 2021 становитиме 4,3%.

Таким чином, економіка в реальному вираженні відновиться до рівня 2019. Утім, відновлення не буде однорідним. Посилюється роль торгівельного сектору,перевищить рівень 2019 галузь інформаційних технологій і телекомунікацій. Промисловість, транспорт та готельно-ресторанна галузь так і не зможуть повноцінно відновитися цього року.

З боку попиту, економіка залишатиметься орієнтованою на приватне споживання. Частка інвестицій у ВВП залишатиметься пригніченою. Можливості фіскального стимулювання обмежені через недостатність джерел фінансування. Очікування прискорення споживчої інфляції були перевищені у І кварталі 2021. Це призвело до перегляду прогнозу середньорічного зростання індексу споживчих цін (ІСЦ) у 2021 з 7,3% до 8,5%.

У ІІ кварталі прискорення зростання ІСЦ візьме паузу, проте у ІІІ - прискориться із виходом на 9-10%, що позначить локальний пік споживчої інфляції в Україні. Згодом інфляція сповільниться, проте очікування зростання ІСЦ на кінець 2021 скориговано вгору: з 8% на 8,6%.

Аналітики очікують стриману монетарну реакцію на прискорення інфляції, навіть після підвищення рівень облікової ставки залишатиметься нижчим за інфляцію упродовж 2021. Монетарна політика зберігатиме стимулюючий характер.

Утримання високих цін на продукцію українського експорту дає підстави очікувати збереження помірного дефіциту торгівельного балансу. З припливом доходів закордонного походження, це забезпечить збалансоване сальдо. Незважаючи на погіршення очікувань, базовий прогноз передбачає середньорічний обмінний курс 2021 на рівні USD/UAH 28,0.

Посилення інфляційних тенденцій зумовлює активізацію зростання грошових обсягів економіки. Номінальний ВВП України 2021 перевищить 4,9 трлн грн (збільшення на 17%). Експерти очікують скорочення відношення державного боргу до ВВП у 2021 до 59%.

Основними макроекономічними ризиками в 2021 залишаються погіршення епідеміологічної ситуації (посилення карантинних заходів), послаблення попиту на товари експорту, розбалансування держфінансів і неспроможність України заручитися зовнішнім фінансуванням.