Бажання міністра соціальної політики Марини Лазебної перевести виплату пенсій в банківські установи може бути пов'язано з мільярдами гривень додаткових залишків на рахунках з виплат, які отримають в оборот комерційні банки.
Про це йдеться в матеріалі "Апострофа".
На даному етапі до 1,8 млн українців потребують "фізичної" доставки пенсій (люди з інвалідністю, 80+ та інші категорії), а населених пунктів без відділень банків в Україні більше 27 тис, там проживає до 13 млн осіб. При цьому в Мінсоцполітики лобіюють переведення пенсіонерів саме на банківські розрахунки, кажучи про економію до 15 грн з кожної доставки пенсії.
За словами Лазебної, підвищення тарифів на доставку пенсій "Укрпоштою" мало скласти 67% від тарифу, в той час як Смілянський говорив про 11%. Міністр зазначала, що підвищувати зарплати листоношам за рахунок пенсіонерів неприпустимо, і Смілянському потрібно шукати інші джерела для цього.
В результаті уряд прийняв рішення, ініційоване Мінсоцполітики, згідно з яким з 1 вересня 2021 пенсіонери, які підпадають під "переведення" пенсії в банки зобов'язані визначитися: або вибрати банк зі списку ПФУ, або залишитися на обслуговуванні у фінустанови, які фонд уповноважить. Тим, кому пенсію будуть доставляти додому, потрібно буде оплачувати цю послугу самим. Експерти заявили, що це призведе до зростання соціальної напруги серед пенсіонерів. Це призвело до переговорів, покликаних зробити переведення більш плавним, однак вони не увінчалися успіхом.
В кінці травня "Укрпошта", відключила в односторонньому порядку банківські термінали в своїх відділеннях, залишивши тільки свої з підвищеною комісією за проводки. Зроблено це було без врахування інтересів банків, які опинилися в ситуації крайніми, і клієнтів, які користувалися цими послугами. Реакції уряду і Мінсоцполітики не було.
Як говориться в матеріалі, якщо брати 3,5 млн "тих, що сидять вдома" пенсіонерів, і середню пенсію в 3,5 тис грн на місяць, виходить в рік близько 150 млрд грн, які проходять через "Укрпошту". У містах тариф на доставку пенсій складає 1,3% (було піднято з 1,15%), а в селах - 2,65% (підняли з 2,3%). Тобто, мова йде приблизно про 3 - 3,5 млрд грн "комісійних" за виплати пенсій.
"Однак навряд чи саме про цей "шматок пирога" печуться лобісти, які бажають загнати 150 млрд грн або хоча б їх частину - 75 млрд грн від "ходячих" пенсіонерів - на банківські рахунки. Адже набагато цікавіше, щоб ці кошти виявилися на залишках у банків і працювали, приносячи дохід за кожен зайвий день перебування на рахунку. Чому ні Лазебна, ні Смілянський не приводять цієї цифри в своїй аргументації? Очевидно причина в тому, що це істотно змінює фокус обговорення з "соціального" на "бізнесовий" і оголює справжні причини, за якими топ-менеджер держкомпанії може собі дозволити публічно ображати міністра, а остання, в свою чергу - називати завищені цифри, фактично, маніпулюючи даними про те, що відбувається", - пише видання.