Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на отримання державної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Такі роз'яснення дав Telegram-канал "Адвокат Права".
Не застрахованими вважаються жінки:
- військовослужбовці;
- звільнені у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи чи організації;
- непрацюючі чи зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні;
- аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки закладів професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти;
- зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, які не беруть участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається:
- військовослужбовцям – на суму 100 відсотків грошового забезпечення;
- звільненим з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи чи організації – на суму 100 відсотків середньомісячного доходу;
- зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні – у розмірі 100 відсотків мінімального розміру допомоги безробітним;
- аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам установ професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти – у розмірі місячної стипендії;
- непрацюючим та підприємцям – у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, у розрахунку на місяць.
Якщо звернення за допомогою надійшло до закінчення шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої складає 70 календарних днів до пологів та 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох або більше дітей – 70) календарних днів після пологів
Жінкам, які належать до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога надається за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 – до пологів та 90 – після пологів).
Особам, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, допомога призначається за період з дня усиновлення або встановлення опіки та до закінчення строку післяпологової відпустки.
Обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
За період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами виплачується незалежно від допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Нагадаємо, в Україні з 1 грудня зріс максимальний та мінімальний розмір різних соціальних допомог.