Уже дуже скоро, 1 серпня, для України завершується пільговий період, протягом якого країна не платила за зовнішніми боргами.
Про це пише Economist.
За даними ЗМІ, для України є два варіанти – домовитися про продовження терміну заморожування обслуговування боргу або фактичний дефолт.
У 2022 році Україні вдалося домовитися про відтермінування платежів інвесторам в зовнішній борг країни з огляду на повномасштабну війну.
Тож протягом останніх двох років кредитори України погодилися призупинити виплати з обслуговування боргу. Відстрочка — як від державних, так і від приватних кредиторів — становить 15% ВВП на рік. Якби ці виплати відбувалися, вони стали б другою за величиною статтею державних витрат (після витрат на оборону).
За даними депутата Данила Гетманцева, за підсумками 2023 року відношення державного боргу до ВВП сягнуло 84,5%. А цього року, за оцінками МВФ, воно може становити 94% ВВП. На початку великої війни це співвідношення було 49%.
МВФ хоче, щоб Міністерство фінансів України домовилося про списання, але така угода здається малоймовірною за наявний час.