Російська економіка військового періоду пройшла свій пік у середині 2024 року на тлі зростання виробництва у сфері оборони для підтримки військової агресії в Україні.
Про це повідомив російській аналітик, економіст "Ренесанс Капітал" у Москві, пише Bloomberg.
Зараз спостерігається траєкторія спаду економіки. За прогнозом, наступного року можлива жорстка посадка.
"Пік зростання був пройдений, швидше за все, в середині цього року. Якою буде траєкторія зростання в наступному році, залишається відкритим питання - чи буде це "м’яка" чи "жорстка" посадка для економіки", - заявив він.
Хоч виробництво у сфері оборони, що стало причиною зростання в останні квартали, продовжує збільшуватись, проте цього недостатньо для компенсації падіння в інших галузях економіки. Про це свідчить звіт Інституту Банку Фінляндії з економік, що розвиваються.
Також агенція навела прогноз Міжнародного валютного фонду (МВФ). Фонд погіршив свій прогноз для російської економіки: очікується зростання наступного року на рівні 1,3% проти 1,5% раніше.
У вересні Індекс менеджерів із закупівель у промисловості Росії вперше перемістився в зону падіння.
Bloomberg зауважив, що 2023 року країна швидко оговталася від рецесії після вторгнення, розширюючи свою економіку на 3,6% щорічно за рахунок витрат, пов’язаних з обороною. Зараз в РФ існує справжнє занепокоєння, що збільшення військового виробництва може відбуватися за рахунок цивільних галузей.
Так, промислове виробництво у вересні зросло на 3,2% у річному обчисленні порівняно з 2,7% у серпні, згідно з даними статистичного агентства РФ. Це включало значні стрибки в категоріях виробництва продукції, пов’язаної з обороною.
"Росіяни вже стикаються з відсотковими ставками на рівні кризи, і в п’ятницю центральний банк може підвищити свій контрольний показник до 20% - такого ж рівня, як і впродовж тижнів після початку вторгнення - намагаючись приборкати інфляцію. Будь-який спад в економіці може наразити споживачів на економічний біль", - додала агенція.
Як повідомляв "Апостроф", російські оборонні підприємства зіткнулися з великою проблемою нестачі кадрів, через це деяким фахівцям пропонують зарплати, що втричі-четверо перевищують середню.