Надмірне регулювання, зокрема у вигляді граничних цін (прайс-кепів), продовжує блокувати повноцінну роботу ринку електроенергії в Україні. Про це заявив Андріан Прокіп, доктор економічних наук, керівник енергетичних програм ГО «Український інститут майбутнього».
На його думку, саме регуляторні обмеження є однією з головних причин багатомільярдних боргів у секторі.
«Найбільш помітна проблема — багатомільярдні борги, які гальмують відновлення потужностей та розвиток енергосистеми. Але ключова проблема, яка і зумовлює борги, — це надмірна зарегульованість», —зазначив експерт.
Прокіп підкреслює, що чинні граничні ціни — це штучне втручання, яке шкодить ринковій логіці та фінансовій стабільності виробників. Прайс-кепи були введені в 2019 році як тимчасовий інструмент, але досі не скасовані.
«Це як-от прайс-кепи, які мали бути запроваджені на 9 місяців, але відомо, що немає нічого більш тривалого, аніж тимчасове», — наголосив він.
Раніше директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко заявив, що діюча модель ціноутворення, зокрема наявність прайс-кепів, стримує розвиток комерційного імпорту з Європи.