RU  UA  EN

Субота, 11 травня
  • НБУ:USD 39.40
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.40
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

11 травня

Всі новини

Не робити війну на Донбасі етнічною: на Заході розповіли про "корисний" і "шкідливий" націоналізм в Україні

Професор українських студій Університетського коледжу Лондона Ендрю Вілсон вважає, що в Україні з 2014 року спостерігається зростання двох видів націоналізму – громадянського й етнічного.

Про це він повідомив в інтерв'ю "Апострофу".

"Є дуже цікавий і дуже важливий феномен зростання громадянського націоналізму з 2014 року. Про важливість громадянського націоналізму в Україні говорили протягом 26 років, але завжди було щось подібне до порожньої коробки – чому українці повинні пишатися, крім етнічної приналежності, мови, віросповідання або чогось іншого. Але пройшла Революція Гідності, триває війна на сході, українці стали більш згуртованою нацією, незважаючи на мову, віросповідання тощо", - сказав політолог.

Він зазначив, що етнічний націоналізм більшою мірою є продуктом військової агресії Росії.

"Також помітний ріст і етнічного націоналізму. Більше як продукту війни на сході, ніж як її причини. Коли російська пропаганда намагається зобразити Євромайдан повністю викликаним етнічним націоналізмом, це велике перебільшення. Але війна радикалізує, ми бачимо підйом націоналістичних угруповань. Хоча і не всі з радикальних націоналістичних угруповань є етнічними націоналістами – ультраправими можуть бути і громадянські націоналісти. Такі угруповання можуть ґрунтуватися на екстремістської ідеології, ворожої до мігрантів, ісламу і так далі", - говорить Вілсон.

Також він звернув увагу, що громадянський націоналізм в Україні не пов'язаний безпосередньо з постаттю лідера ОУН Степана Бандери.

"Гордість за оборону власної держави, громадянський внесок у цю боротьбу, жертовність українських солдатів, незалежно від їх походження, внески волонтерів, церков, щоб допомогти військовим зусиллям або внутрішньо переміщеним особам – вся ця громадянська національна гордість, також пов'язана з прапором і національними символами, майже повністю хороша. Це ніяк не пов'язано з Бандерою", - підкреслив експерт.

Крім цього, він закликав не вмішувати у військовий конфлікт на Донбасі етнічний фактор.

"Якщо поглянути на результати опитувань громадської думки, українці абсолютно праві в тому, хто винен у війні. Можна побачити значна зміна у відношенні до Путіна, російській політичній системі, але трохи – в загальному ставленні людей до російської культури, спільному українсько-російському культурному контакту в історичному минулому. І це дуже правильно: цю війну почав Кремль, потрібно звинувачувати, швидше, його, а не звичайних росіян. Звичайно, дехто це змішує. Відродивши старі традиції, з'явилися нові національні угруповання на кшталт "Азова". Всі вони використовують дуже шкідливі, агресивні, шовіністичні або навіть неонацистські символи. Ніщо з цього не є корисним. Ви можете вести цю війну з громадянських позицій – вам не треба робити її етнічної", - констатує британський політолог.

Детальніше читайте в матеріалі "Апостроф": "В Україні два види націоналізму, лише один корисний у війні з Росією - західний політолог".