Рада Євросоюзу та Європейський парламент домовилися оновити механізм, який дозволяє Євросоюзу призупиняти безвізовий режим для громадян третіх країн.
Про це йдеться на сайті Ради ЄС.
Тепер підстав для такого рішення стане більше.
З-поміж них:
- запровадження країною безвізу для інших держав, що провокує потік нелегалів до ЄС;
- видавання паспортів в обмін на інвестиції;
- проблеми з безпекою документів або інші гібридні загрози;
погіршення відносин із ЄС, зокрема через порушення прав людини чи Статуту ООН.
Тож тривалість тимчасового призупинення безвізового режиму пропонують збільшити з нинішніх дев'яти до 12 місяців із можливістю продовження ще на 24 місяці замість 18. Під час додаткового періоду обмеження можуть стосуватися лише урядовців і дипломатів, а не всіх громадян.
"Паралельно Єврокомісія зможе ініціювати перемовини з відповідною країною для усунення причин, що призвели до застосування механізму. Якщо вимоги не буде виконано, ЄС може остаточно скасувати безвізовий режим", — йдеться в повідомленні.
Крім того, ЄС визначив чіткі порогові значення. Наприклад, якщо рівень схвалення заяв на притулок буде нижчим за 20% або кількість відмов у в’їзді зросте на понад 30%, це може стати приводом для тимчасового призупинення безвізу.
Остаточне рішення мають схвалити Європарламент і Рада ЄС, після чого нові правила наберуть чинності.
Як відомо, нині ЄС має безвізовий режим із 61 державою, що не входить до складу блоку. З них 25 країн уклали з ЄС угоди про скасування віз, ще дев’ять отримали право на безвіз після успішного завершення переговорів про візову лібералізацію. До цих країн належать Албанія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія, Грузія, Молдова, Україна та частково визнане Косово.
До речі, уряд Грузії змінив правила щодо безвізового режиму для громадян України. Термін перебування без віз скоротили утричі.