У вівторок, 8 травня, в Україні і країнах Європи відзначається День пам'яті і примирення, присвячений закінченню Другої світової війни.
7 травня 1945 року у французькому Реймсі начальник оперативного управління Верховного головнокомандування армійських сил Німеччини (ОКВ) генерал-полковник Альфред Йодль підписав акт капітуляції Німеччини. Але Антигітлерівська коаліція його офіційно прийняла вже 8 травня о 23:01 за берлінським часом - в той час в Москві вже було 00:01 9 травня. Отже, більшість країн світу відзначає День Перемоги над нацизмом 8 травня (офіційна назва свята - "День перемоги в Європі"), а країни колишнього СРСР - на день пізніше, 9-го.
Крім того, з 2005 року в ряді країн 8 травня відзначається проголошений Генеральною Асамблеєю ООН День пам'яті і примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни. Так, у відповідній резолюції організації, яка була прийнята 22 листопада 2004 року, пропонується державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відзначати один або обидва ці дні (8 і 9 травня) як день пам'яті всіх жертв Другої світової війни. У документі також зазначалося, що ця історична подія підготувала умови для створення Організації Об'єднаних Націй, покликаної позбавити прийдешні покоління від лиха війни, і закликали держави-члени ООН об'єднати зусилля в боротьбі з новими викликами і загрозами.
Як в радянські часи, так і вже в період незалежності Україна протягом тривалого часу відзначала 9 травня як День перемоги у Другій світовій війні. В цей день зазвичай проходили різні урочисті заходи і паради. Цей день в Україні відзначається досі, проте вже не так пишно, а в європейському дусі пам'яті і примирення, оскільки до 10 мільйонів українців поклали свої життя протягом найжахливішої трагедії XX століття. Крім того, в 2015 році в Україні з'явився День пам'яті і примирення, який відзначається 8 травня.
Таким чином, в Україні сьогодні про трагічні події Другої світової згадують як 8-го, в День пам'яті і примирення, так і 9 травня, в День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Також пропонується використовувати термін "Друга світова війна" замість радянського "Велика вітчизняна війна", а символом пам'яті тепер є червоний мак і під час вшанування пам'яті полеглих рекомендується не використовувати радянську символіку.
Нагадаємо, докладніше про перенесення вихідного дня з 9 травня на 8 читайте в матеріалі "Апострофа": Травневі свята і не тільки: в Україні хочуть скасувати зайві вихідні.
За матеріалами Канал 24