19 серпня православні та греко-католики відзначають Свято Преображення Господнього, який в народі називають Яблучним Спасом або Другим Спасом.
Про суть свята, і про те, що потрібно робити в цей день "Апострофу" розповів священнослужитель, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко.
"Це свято нагадує нам про подію, яка відбулася, коли Христос проживав своє земне життя. Під час подорожей з апостолами по Галілеї одного разу він піднявся з двома з них на гору Фавор. У цей момент він преобразився перед ними, і апостоли побачили його в дуже незвичайному вигляді: його одяг був білий, як сонце, і навіть засліплював очі. Одночасно з'явилися два старозавітних пророка - Ілля та Мойсей. Вони розмовляли з Христом, а апостоли були налякані, збентежені і радісні одночасно. Вони навіть говорили, що їм добре там бути, запропонували звести там житло і залишитися жити. Але Господь їх заспокоїв, повернувся до звичайного вигляду, і вони пішли і далі проповідувати Євангеліє", - розповідає священик.
За його словами, є кілька тлумачень цього свята. Одне з них - нагадування нам, що люди до гріхопадіння були іншими. Інше - необхідність кожної людини змінювати себе зсередини.
"Ще один сенс цього свята - в необхідності змінюватися, перетворюватися. Ми повинні робити це зсередини. Коли змінюється наш світогляд, життя, настрій на веселе, добре, позитивне, жертовне, християнське, можна довго продовжувати цей ряд епітетів, тоді змінюється і наш зовнішній вигляд. Ми знаємо: коли людина щаслива, це написано у неї на обличчі, коли вона радіє, це можна помітити в очах. Саме цей заклик до внутрішнього преображення, яке має змінити кожного з нас, і є в цьому святі", - підкреслює святий отець.
З іншого боку, за словами Коваленко, можна розширити свої кордони, адже всі ми живемо в спільнотах.
"Всі говорять про необхідність змін в країні, але звідки вони повинні початися? З нас, зсередини. Якщо між нами будуть справжні християнські відносини, якщо ми перетворимо наше ставлення до ближнього, праці, свят, то і навколишнє середовище почне змінюватися. Ми можемо надати святу Преображення навіть такий вимір. Але його витоки потрібно шукати в Євангелії і не забувати, що це одне з Господніх свят, тобто свят на честь Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. І саме тому Спас", - розповідає священнослужитель.
Читайте докладніше в статті "Апострофа": Яблучний спас в Україні потрібно скасувати - священик.