RU  UA  EN

Неділя, 5 травня
  • НБУ:USD 39.25
  • НБУ:EUR 41.90
НБУ:USD  39.25
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

5 травня

4 травня

Всі новини

Справжній мор: експерт розповів про серйозну проблему із загибеллю бджіл і назвав причину

Найпоширеніша причина загибелі бджіл - це зараження кліщем варроа.

Таку точку зору в інтерв'ю ІА "АПК-Інформ" висловив Михайло Філатов, к.б.н, доцент кафедри зоології та ентомології ім. Б. Литвинова факультету захисту рослин Харківського національного аграрного університету ім. В. Докучаєва.

"У цьому випадку головне навіть не кліщ як такий (хоча він теж завдає шкоди). Кліщі є переносниками захворювань - вірусу деформації крила, паралічів, і тд. Там, де є варроа, обов'язково будуть віруси. Тому бджоли гинуть, найчастіше це трапляється після зимівлі ", - розповідає експерт.

Виходить так, що бджоляр виставляє пасіку, і починається мор. В цей час в полях ходять обприскувачі, і бджоляр вважає, що причина загибелі бджіл криється саме в обробці полів.

"Інші варіанти навіть не розглядаються", - зазначає Філатов.

Він додає, що мор бджіл - це величезні матеріальні втрати для пасічника. Їх намагаються їх якось компенсувати. Найбільш легкий спосіб - списати все на сільгоспвиробника. Філатов погоджується, що отруєння бджіл пестицидами теж має місце, але трапляється тільки в трьох випадках: якщо поруч з пасікою знаходяться посіви квітучого рапсу і його обробляли інсектицидами, можливо, сумнівної якості; друге, через що можуть постраждати бджоли, - обробка садів, які цвітуть саме на початку травня.

"Це вже порушення з боку садівника: квітучий сад, на відміну від ріпаку, заборонено обробляти будь-якими інсектицидами", - говорить експерт

Третя причина - обробки контрафактними препаратами на присадибних ділянках.

У той же час, зробити аналіз на залишкову кількість пестицидів і довести, що бджоли загинули саме від цього, не складе проблеми, говорить Філатов. Інша справа - провести аналіз на наявність вірусу. Це досить складно, тому що в Україні мало таких лабораторій. Експерт радить не додумувати причини, а звернути увагу на критичні точки. Одна з них - бджолярам необхідно здобувати освіту і вдосконалювати свою діяльність.

"Технології настільки прогресують, що не залишається часу на розкачку. Без спеціальних знань не можна розраховувати на результат - ти не отримаєш очікуваної віддачі від своїх вкладень", - говорить він. І додає: якщо не міняти підходи, бджоли продовжать гинути.

В цілому, якщо темпи зникнення біорізноманіття не скоротити, в наступні 30-40 років з великою силою активізуються негативні тенденції, підсумував Філатов.