У понеділок, 15 червня, православна церква вшановує пам'ять святителя Никифора, сповідника, патріарха Константинопольського.
"Апостроф" розповідає, що потрібно знати про свято, його традиції і заборони.
Історія свята
За переказами, Никифор був сином секретаря імператора і служив сановником при дворі імператриці Ірини. Незабаром він пішов у Мидикійський монастир, після смерті патріарха Тарасія в 806 році став патріархом і ревно захищав іконошанування. У 815 році його заслали в монастир святого Феодора, де Никифор помер у 828 році.
Традиції
У народі свято називали Никифор-дубодер, В'юнець, господині в цей день прикрашали будинки віночками з березових гілочок, а до обіду обов'язково пекли коровай. 15 червня було прийнято після закінчення польових робіт збиратися біля вогнища і водити хороводи.
Також у цей день ходили до будинків молодят, які зіграли весілля навесні, з квітами березки в руках і співали пісні. Молоді ж пригощали гостей вином. Незаміжні дівчата плели вінки з в'юнка, щоб майбутнє сімейне життя було щасливим.
Заборони
У народі вірили, що в день Никифора не можна підмітати, оскільки разом зі сміттям можна вимести зі свого життя благополуччя, здоров'я і фінансову стабільність. Не можна одягати речі з металевою фурнітурою, щоб не зіткнутися з великими життєвими труднощами.
Не можна сумувати й оплакувати небіжчиків, потрібно згадати тільки хороші моменти, прожиті з нині покійними людьми. У Никифорів день не рекомендується купання у відкритих водоймах, а також прання і полоскання в них білизни. Не варто говорити про погане, інакше воно прийде в життя.
Як повідомляв "Апостроф", 15 червня у православних християн України розпочинається Петрів піст, який триватиме 27 днів і закінчиться в свято Петра і Павла, 12 липня.