Спасителем України від смертельного коронавірусу називають "українську вакцину", на розробку якої на підприємстві "Діапроф-Мед" просять 150 мільйонів гривень, однак до досліджень українських вчених є багато питань.
"Апостроф" з'ясував, які головні претензії висувають до українського препарату.
Результати досліджень
По-перше, не вдалося виявити оприлюднених результатів проведення досліджень під час доклінічній фази випробувань, яка передбачає наявність чітких доказів безпечності та ефективності, отриманих в лабораторних умовах; показники цієї ефективності; докази ефективності вакцини проти збудника в концентраціях, безпечних для організму людини і т.д.
У США кожна поважаюча себе наукова лабораторія публікує результати досліджень в наукових журналах, які поряд з результатами самих досліджень доступні для оцінки фахівців і повинні містити методику проведення випробувань, дані про фахівців-учасників, місце їх проведення та інші подробиці.
Загадкова лабораторія
По-друге, виявилося, що "українські оригінальні" дослідження проводилися "в культурі інфікованих клітин людини".
З огляду на те, що збудник хвороби COVID-19 відноситься до категорії особливо небезпечних вірусів для роботи з підготовки вакцини, де на першому етапі необхідне напрацювання вірусу до культури клітин людини, в обов'язковому порядку потрібна спеціальна лабораторія BSL-3. Там повинні бути герметичні двері, і вчені працюють часто в спеціальних костюмах, повністю ізольовано від матеріалу за допомогою "рукавичок", вставлених в спеціальні бокси.
В Україні не існує жодної лабораторії подібного класу біозахисту. Робота з культурами вірусу поза подібними лабораторіями - це підсудна справа у нас в країні, і дуже-дуже пильна увага міжнародної спільноти, розбурханої недавніми фактами отруєння людини за допомогою біологічної зброї.
Особа дослідника
І останній момент - це особа Михайла Фаворова, людини з нізвідки, яка раптом виявилася на перших ролях в масштабному проекті, ціною в багато-багато державних мільйонів.
Характерна деталь - ця людина, яка якимось чином переконала українського президента в перспективі проекту "українського кандидата на вакцину", раніше в інтерв'ю російським каналам в якості незалежного експерта заявляла, що не слід серйозно сприймати російські проекти розробки вакцини, що знаходяться точно на такій же стадії , як сьогодні українська. Тобто коли йшлося просто про експертну оцінку - результати "нічого не значать", а коли запахло 150 мільйонами - "дуже перспективні".
Як повідомляв "Апостроф", міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що доклінічні випробування вакцини, розробленої українськими вченими, показали успішний результат і підтвердили її ефективність.