RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

22 листопада

21 листопада

Всі новини

Без прямого діалогу з підприємцями будь-яка програма держпідтримки бізнесу приречена - експерт

Член правління Ради інституційних реформ (РІР) Олександр Кучеренко вважає, що новоствореній Раді з питань сприяння розвитку малого підприємництва, яка має стати майданчиком для діалогу між державою і підприємцями, бракує представників найуразливіших категорій бізнесу, що може дискредитувати ідею такого діалогу.

Про це експерт пише у блозі на сайті "Кореспондент".

Олександр Кучеренко нагадує, що при Офісі президента було створено дорадчий орган - Раду з питань сприяння розвитку малого підприємництва. Підставою стало становище, в якому через карантинні обмеження та рішення Кабміну опинився малий бізнес і сотні тисяч фізичних осіб-підприємців.

Експерт називає слушною ідею прямого діалогу між бізнесом, економістами і державою. Водночас затверджений склад Ради викликає у нього сумніви - до органу увійшли, з одного боку, співробітники Мінфіну, ДПС, Мінцифри, Комітету реформ та інші посадовці, з іншого - обмежене коло представників громадських об’єднань підприємців, поодинокі експерти та роботодавці. Мікробізнес у Раді не представлений, пише автор.

"Не здивуюся, якщо згодом Рада перетвориться на кабмінівський рупор замість того, щоб бути місцем для продуктивних дискусій. Зрештою, хіба мало хороших ідей досі було спотворено у такий спосіб?" - коментує Олександр Кучеренко.

За словами експерта, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев похвалився зростанням, попри карантин, кількості ФОПів. Мовляв, станом на 1 січня 2021 в країні діяли понад 1 млн 912 тис ФОПів - на 26,3 тис більше, ніж на початку 2020. Гетманцев вважає правильною фіскальну політику уряду і називає міфом тезу опонентів про занепад малого бізнесу внаслідок карантинних обмежень. Олександр Кучеренко зазначає: офіційну статистику варто правильно інтерпретувати. У випадку з ФОПами криза й обмеження змусили підприємців середньої ланки, які втрачають дохідність і банкрутують, "перепрофілювати" бізнес у малий - з меншими податками й збитками. Звідси і зростання. Але це не свідчить про підйом економіки. За словами експерта, реальна допомога бізнесу мусить ґрунтуватися на принципі зворотного зв’язку.

Уряд воліє ігнорувати ініціативи, які йдуть від підприємців, вважає фахівець. Так було, наприклад, коли навесні 2020 Рада інституційних реформ запровадила проект #Бізнес_Реанімація і у співпраці з підприємцями готувала пропозиції для Кабміну стосовно допомоги бізнесу. Зокрема, й пропозиції щодо вдосконалення "Програми стимулювання економіки для подолання наслідків COVID-19". У підсумку мізерна частка ініціатив РІР знайшла відгук. Це стосувалося і скасування положень законопроекту №3275 від 29.03.20 в частині гарантування звільнення від сплати орендної плати на період жорсткого карантину.

Експерт РІР радить голові комітету з питань фінансів, податкової та митної політики та керівникам Ради з питань сприяння розвитку малого підприємництва залучити до діалогу якомога більше представників малого й мікробізнесу.

"Без такого діалогу будь-яка програма допомоги підприємцям приречена. Не можна говорити про проблеми бізнесу і ухвалювати рішення на його підтримку без нього самого, керуючись лише "причесаною" статистикою", - констатує Олександр Кучеренко.