У цей день 160 років тому помер поет, художник, мислитель, духовний наставник українців - Тарас Шевченко, який народився 9 березня 1814 року. Він помер в 47-річному віці, на наступний день після свого дня народження.
"Апостроф" розповідає детальніше про останній день життя поета.
Майже всю ніч Шевченко сидів на ліжку, спираючись на нього руками: сильний біль у грудях не давав йому лягти. О п'ятій годині ранку він попросив чаю. Він ніби відчув себе краще і хотів попрацювати. Художник прагнув до улюбленої роботи, поспішав зайнятися незакінченої гравюрою. Він став спускатися по гвинтових сходах в майстерню, але раптом зойкнув і впав. Серце перестало битися...
Лікар констатував раптову смерть через хронічну хворобу - органічний розлад печінки і серця і водяної хвороби. Тіло Шевченка після короткої панахиди було перенесено в академічну церкву. Квартира його була опечатана поліцією.
В Київ, Харків, Чернігів, Полтаву, Кременчук, Одесу, Херсон, Катеринослав та інші міста, з якими був телеграфний зв'язок з Петербургом, були відправлені телеграми про смерть поета.
Увечері друзі вирішили перевезти його прах в Україну, встановити йому пам'ятник, заснувати школу його імені, видати твори і біографію і виконати ряд інших меморіальних заходів.
Літературна спадщина Шевченка, центральну роль в якому грає поезія, зокрема збірник "Кобзар", вважається основою сучасної української літератури і багато в чому літературної української мови. Діяч українського національного руху, член Кирило-Мефодіївського братства.
Як писав "Апостроф", 9 березня, в день народження класика української літератури Тараса Шевченка, комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив лауреатів 2021 року.