28 червня в Україні відзначається День Конституції, який є важливим святом і офіційним вихідним днем.
З Днем Конституції України! Красиві листівки і поздоровлення у віршах і прозі
"Апостроф" розповідає про те, як приймали Конституцію і цікаві факти про Основний Закон України.
28 червня 1996 року, після майже доби безперервної роботи, о 9:20 ранку, Верховна Рада прийняла Конституцію України. "За" прийняття Основного закону проголосували 315 народних депутатів з 300 необхідних. Конституція України 1996 року є першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної Української держави.
Цікаві факти про Конституцію України
1. Процес підготовки Конституції України тривав шість років - з 1990 по 1996 рік.
2. Протягом 1990-1996 років існувало 15 проектів Конституції України - від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Комуністи хотіли зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий Союз. Своєю чергою українські націоналісти пропонували позбавити Крим статусу автономії.
3. Найскладнішими моментами обговорення стали розподіл повноважень між гілками влади, державна символіка, приватна власність, статус Криму і російської мови.
4. За півроку до прийняття Конституції в російській "Независимой газете" вийшов матеріал, в якому московські експерти дуже позитивно відгукнулися про документ.
5. Активний період роботи над документом зайняв три місяці. Проект був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною Радою України в березні 1996 року. 2 квітня його внесли до порядку денного. Після двох місяців доопрацювання проект прийняли в першому читанні. При підготовці до другого читання в документ було внесено близько 6 тисяч поправок. Три місяці комісія працювала над проектом без вихідних з 9 ранку до 10 вечора.
6. Засідання ВР щодо прийняття Основного Закону тривало добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами.
7. Першими словами тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами стали "Є Конституція!".
8. 21 червня 1996 було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад. Воно також наголошувало, що це право не може бути узурповане державою.
9. Ухвалення Конституції України 28 червня було під загрозою - напередодні засідання парламенту президент Леонід Кучма видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 про прийняття нової Конституції України. Після ухвалення Конституції, цей указ був скасований.
10. Президент не був присутній на історичному засіданні ВР, проте за кілька хвилин до голосування прийшов до сесійної зали. У своєму короткому виступі Кучма назвав прийняття Конституції історичною подією.
11. Міжнародне співтовариство назвало Конституцію України однією з найдемократичніших у світі.
12. 22 серпня 2011 року в Києві презентували першу мініатюрну Конституцію України. Мініатюра розміром 21х32 мм містить 160 сторінок, на яких вручну написано близько 9,5 тисячі букв. Розмір кожної з них - не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю, а сторінки виготовлені зі спеціальної тонкого паперу.
13. У 2019 року в інтернеті з'явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Її автори - брати Капранови, а художник - Олександр Костенко.