RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

21 грудня

20 грудня

19 грудня

Всі новини

Виробник став споживачем: чим Україні загрожує зупинка Запорізької АЕС

Усі енергоблоки Запорізької АЕС зараз переведені у режим холодної зупинки. Таке рішення було ухвалено технічним персоналом станції та керівництвом "Енергоатому" для того, щоб максимально убезпечити станцію від можливих ядерних інцидентів.

"Апостроф" розповідає, чим ситуація загрожує Україні.

Головною причиною такого рішення стало неодноразове пошкодження окупантами ліній електропередач, які пов’язують станцію з неокупованими територіями. Такі руйнування неодноразово призводили до аварійної зупинки блоків на станції. Після відновлення ліній блоки знову запускали. Проте продовжувати далі таку роботу АЕС було вже надто ризиковано.

Щоправда, навіть при зупинених реакторах, електростанція все ж таки потребує досить значної кількості енергії для підтримання роботи ряду критичних об’єктів. Тому здійснити зупинку стало можливим лише після відновлення двох ліній електропередач, які пов’язують станцію з енергетичною системою України. Таким чином ЗАЕС, яка є найпотужнішою атомною станцією не лише України, а й Європи, сьогодні перетворилася на споживача електроенергії.

В Україні атомна енергетика, попри аварію на Чорнобильській АЕС, залишалася ключовим елементом енергозабезпечення – принаймні до війни вона виробляла більше половини всієї електрики у країні. Тому припинення роботи Запорізької атомної станції, особливо напередодні опалювального сезону, може стати серйозною проблемою. Особливо, враховуючи те, що ворог цілеспрямовано знищує об'єкти енергетичної інфраструктури України.

Проте через війну споживання електроенергії в країні значно скоротилося, тому, скоріше за все, зупинка ЗАЕС не стане для нас критичною.

Але це ставить під загрозу експорт електроенергії в країни ЄС, про що раніше будо досягнуто домовленість. "Якщо ЗАЕС немає в енергомережі України, звичайно, ми себе забезпечимо, але чи матимемо обсяг для експорту до Європи? – Без неї, скажімо так, навряд чи", – заявив прем'єр України Денис Шмигаль.

Більше читайте у матеріалі: 'Мавпи з гранатами: як Росія поставила мир на межу ядерної катастрофи