RU  UA  EN

Субота, 28 грудня
  • НБУ:USD 41.65
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.65
Суспільство

Новини

28 грудня

Всі новини

Чому в Україні змушені проводити "рейди" на призовників: коментар юриста

В Україні на тлі мобілізації військові комісаріати змушені проводити "рейди" на вулицях на військовозобов'язаних громадян. Так відбувається через те, що багато хто не оновлював дані і неможливо навіть порахувати мобілізаційний ресурс.

Про це у коментарі "Апострофу" розповів адвокат Дмитро Бузанов.

Читайте також: Решті – чекати на повістки: кому з чоловіків можна виїхати з України у 2023 році

При цьому юрист вважає сумнівною таку практику з правової точки зору, оскільки закон трактують так: "все що не заборонено, те дозволено".

"Так, немає перешкод виписувати повістку на місці, але так само немає і підстав це робити. Повістка повинна видаватися в органах місцевого самоврядування, територіальних центрах комплектування, на місці роботи, навчання. Але немає такої функції - ловити людей на вулицях і виявляти, стоять вони на військовому обліку, чи ні. Таких повноважень немає ні в органів місцевого самоврядування, ні у співробітників центрів комплектування", - зазначає він.

Все тому, що в українському законодавстві чітко не регламентується місце, де має бути вручено повістку.

"Звучить аргумент, що раз не передбачено конкретних місць, то можна видавати повістки де завгодно. Так багато чого не передбачено в законах. Але у нас є стаття 19 Конституції, яка говорить про те, що чиновники діють саме в рамках того, що прямо передбачено. З таким самим успіхом можна надсилати повістки з комунальними платежами", - каже він.

Насправді ж військкомати змушені вдаватися до такої практики через кілька причин. Одна з них полягає в тому, що українці не оновлювали у мирний час свої дані і не повідомляли військкомати про зміну свого місця проживання, хоча зобов'язані робити це з 17 років, незалежно від того, чи є в країні війна, чи ні.

"І коли робота офіційна, чи оренда з реєстрацією – це ще можна відстежити. А от якщо і те, й інше не офіційне, то в жодного військкомату немає даних такої людини. Зокрема, наприклад, справи колишніх військових, поліцейських тощо просто "губляться". Таким чином, державі важко навіть порахувати свій мобілізаційний ресурс, а на фронт можуть потрапити не підготовлені люди. От тому і проводяться так звані рейди", - резюмував Дмитро Бузанов.

Більше читайте у матеріалі "Апострофа": Роздача повісток на вулицях: що насправді хочуть військкомати від українців